Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Bahçeli erken seçim için tarih verdi17.4.2018 11:17:58
MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada erken seçim çağrısında bulundu.

Bahçeli konuşmasında, "Türkiye'nin 3 Kasım 2019'u beklemesi bu şartlarda mümkün değil. Seçimler 26 Ağustos 2018 Malazgirt zaferinin yıldönümünde yapılmalıdır. 26 Ağustos 2018 günü, Türk milleti yeni bir zafer ruhuyla sandığa gitmelidir" dedi.

TARİHİN BİR ANLAMI VAR MI...

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 26 Ağustos 2018'de seçimin yapılması durumunda 1 Nisan'da büyük kurultayını yapan İYİ Parti'nin seçime katılamayacağını öne sürdü.

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 'erken seçim çağrısı'nı Habertürk TV'ye değerlendirdi.

CHP olarak seçime hazır olduklarını belirten Özel, "CHP olarak ilk kararımızın arkasındayız. Devlet Bahçeli'yi buna ne zorladı, bunu bulmak lazım." dedi.

26 Ağustos'ta seçimin gerçekleşmesi durumunda İYİ Parti'nin seçime giremeyeceğini öne süren Özel, "Seçim kanunu diyor ki, bir partinin seçime girebilmesi için en az 41 ilde örgütlenmiş olması lazım. Daha sonra büyük kurultayını yapmış olması lazım. Ve büyük kurultayından en az 6 ay geçmiş olması lazım. İYİ Parti, 6 ayı 1 Eylül'de dolduruyor. Seçimler 26 Ağustos'ta gerçekleşirse İYİ Parti seçime katılamaz. Devlet Bahçeli 'Biz İYİ Parti olmadan seçime girmek istiyoruz' diyor." ifadelerini kullandı.

8 KASIM 2017: “MHP BİR ERKEN SEÇİMDEN YANA DEĞİLDİR”

Peki Devlet Bahçeli, aylar önce erken seçim hakkında ne düşünüyordu?

Odatv'nin haberine göre, Bahçeli 8 Kasım 2017 tarihinde yaptığı konuşmada erken seçim tartışmasına değinerek “CHP'nin erken seçim talebi parti görüşleri olarak saygı duyulur ama MHP bir erken seçimden yana değildir. Hem Türkiye’nin içinde yaşanan terör ve uluslararası ilişkiler bağlamında hem de gelecekte bir takım konuları erken tartışmaya açıp zafiyet olarak itibarsızlaştırmaya gerek yok. Seçimlere karşı bu kadar ihtiraslı gözükmüyordu ama CHP, şu anda bir yerden herhalde güç alıyor ki cesaretlendi birden. Bu güç adalet yürütüşüne dayanıyorsa mesele yok. Ama başka yerlerden alıyorsa onu düşünmek lazım” demişti.

23 KASIM 2017: “ERKEN SEÇİM SENARYOSUNA İYİ BAKMIYORUZ”

Bahçeli’nin erken seçime karşı olduğunu söylemesinin ardından 15 gün geçtikten sonra 23 Kasım 2017’de yine bir açıklama yaptı. Bahçeli bu konuşmasında ise şunları kaydetmişti:

“Milliyetçi Hareket Partisi muhtemel bir erken seçim senaryosuna iyi bakmadığını, her fırsatta dile getirmiştir. Türkiye 7 Haziran - 1 Kasım 2015 ve 16 Nisan 2017 olmak üzere 2 yılda 3 defa sandık başına gitmiştir. Şu anda seçilmiş hükümet görevinin başındadır, kaygıya gerek ve yer yoktur. Kaldı ki 16 Nisan'ın gerektirdiği uyum yasaları sağlanmadan yeni sistemin taşları yerli yerine oturmadan yapılacak erken seçimin siyasi belirsizlik doğurma ihtimali yüksektir, akıl karı olmadığı da açıktır. Elbette Türkiye içte ve dışta terörle mücadele anlamında yoğun bir çaba sarf ederken, bu abaların erken seçim gündemiyle akamete uğramasına asla razı olamayız.”

 

İLGİLİ HABERLER