Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Türkiye, NATO'nun Baltık planını kabul etti4.12.2019 16:42:00
Türkiye'nin, NATO Liderler Zirvesi'nde onaylanması için 'YPG'nin terör örgütü olarak tanınması' şartı koştuğu Baltık savunma planını kabul ettiği belirtildi.

Türkiye’nin, NATO’da Baltık ülkeleri ve Polonya’nın savunması için hazırlanan planı kabul ettiği açıklandı. Litvanya Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘Türkiye’nin Baltık ülkeleri için yapılan NATO savunma planını onaylamayı kabul ettiği’ belirtildi. Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda’nın açıklamasında, “Bu sadece bizim ülkemiz değil, bütün bölge için çok büyük bir başarı çünkü vatandaşlarımızın güvenliğini garanti altına alıyor” denildi.

STOLTENBERG: MUTABAKATA VARDIK

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Londra’daki NATO zirvesinin kapanışında yaptığı basın açıklamasında, Baltık ülkeleri ile Polonya için yapılan güncellenmiş planlar konusunda mutabakata varıldığını söyledi. Stoltenberg, Türkiye’nin plana yönelik engellemeyi kaldırdığını açıkladı.

‘YPG TANIMINI KONUŞMADIK’

Genel Sekreter, NATO’nun YPG’yi nasıl tanımlaması gerektiği konusunun zirvede görüşülmediğini söyledi.

 

NE OLMUŞTU?

Zirve öncesinde, Türkiye’nin bu plana onay vermek için YPG’nin terör örgütü olarak tanınması şartını koştuğu ortaya çıkmıştı. Plan, Polonya’nın yanı sıra Litvanya, Letonya ve Estonya’yı olası bir Rus saldırısından korumayı öngörüyordu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi’ne katılmak üzere Londra’ya hareketi öncesinde, ‘NATO müttefiklerinin YPG’yi terör örgütü olarak kabul etmemeleri durumunda Baltık Planı’na karşı çıkmaya devam edileceğini’ söylemişti.İLGİLİ HABERLER