Bizi takip edin
Bizi takip edin
Blog

Macron Meclis’i de teslim alabilecek mi?15.5.2017 08:10:38
Emanuel Macron “En Marche / Yürüyüş” harekitini, seçimlere katılmak için partiye dönüştürdü; “Republique En Marche/Cumhuriyet Yürüyüşü” adında bir partiyle seçimlere katılacak.
 

Fransa yeni bir seçim marotonunun içine girdi. 11-18 Haziran tarihlerinde milletvekili genel seçimleri yapılacak. Gelenek böyle; cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Meclis yenilenir. Seçilen cumhurbaşkanına kendi çoğunluğunu oluşturma ve kendi hükümetini kurma fırsatı verilir.

Genel seçimlere cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gölgesinde gidilir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday gösteren partiler, adayların kendisi, yürütülen kampanya, alınan sonuç ve kazanan aday. Tüm bu kriterler genel seçimleri etkiler.

Fransa’nın klasik merkez sağ ve sol partilerinin adayları birinci turda elenerek oyun dışı kaldı. Bu Fransa tarihinde bir ilkti. Merkezden kaçan seçmenler uç sağ ve sol partilere yöneldi. Sağ uçta Milli Cephe lideri Marine Le Pen, sol uçta Sol Cephe lideri Jean Luc Melanchon. Bu iki parti toplam yüzde 41 oy almıştı. Yüzde 25 seçmenin sandığa gitmediği ve yüzde 12’sinin gidipte boş oy kullandığı seçimlerde Macron paraşütle Fransa’nın başına getirilmişti. Macron’a oy veren çeçmenlerin yarısı (10 milyon) Le Pen’in önünü kesmek için istemeye istemeye kendisine oy vermişti.

YENİ BİR SEÇİM MARATONU

Cumhurbaşkanı seçimleri artık geride kaldı. Emanuel Macron Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı. Geçen hafta içinde Anayasa Mahkemesi seçim sonuçlarını onayladı ve Pazar günü de görevi Hollande’dan devr aldı. Macron’u yaratan güçler şimdi Meclis’i dizayn etme derdinde. Medya ve anket kuruluşları kollarını sıvayarak işe koyuldular. Macron’a Meclis’te çoğunluk gerek, aksi taktirde koalisyonlara mahkum olacak.

577 milletvekilinin seçileceği genel seçimler de iki turlu. Birinci turda yüzde 50’nin üzerinde oy alanlar seçilmiş oluyor. En az Yüzde 12,5 oy alanlar ikinci tura kalarak yarışa devam ediyor. Bazı seçim bölgelerinde Le Pen’in adayı dahil 3 aday ikinci tura kalıyor. Bu durumda, Le Pen’in adayı seçilmesin diye Sosyalist Parti’nin, Cumhuriyetçilerin veya şimdi Macron’un adayı çekilerek Le Pen’in karşısındaki aday destekleniyor. Tek amaç Le Pen’in partisinden bir milletvekilinin dahi seçilmemesi.

Bu kez, Le Pen ile aynı durumda ve oy oranında olan Sol Parti’nin Asi Fransa Hareketi de bir çok bölgede yüzde 12,5’ğu geçerek ikinci tura kalacak. Le Pen’e karşı uygulanan tutumun aynısı Melanchon’un adaylarına karşı da uygulanacak. Böylece sistem dışı partilerin önü kesilmiş oluyor.

 

PARTİLERİN DURUMU

Emanuel Macron “En Marche / Yürüyüş” harekitini, seçimlere katılmak için partiye dönüştürdü; “Republique En Marche/Cumhuriyet Yürüyüşü” adında bir partiyle seçimlere katılacak. 428 aday belirlemiş durumdalar. Adaylar, Macron’un küreselleşmeci neo liberal programını uygulayacak her çevreden kişilerden oluşuyor. Amacı en az 289 milletvekili çıkararak tek başına hükümet kurmak. İşi zor görünüyor. Le Pen kazanmasın diye Macron’a verilen ödünç oyların önemli bir bölümü tekrar kendi partilerine dönecektir.

Cuhhuriyetçiler, Macron’a karşı kendi programları doğrultusunda seçimlere girecekler. Belki bir kaç fre verebilirler, ama esas olarak partilerinin birliğini koruyarak seçimlere katılacak gibi görünüyor.

Sosyalist Parti en kritik durumda olan parti. Macron’un esas oy potansiyeli bu partide. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi bu seçimlerde de en büyük yarayı sosyalisler, yani sosyal demokratlar alacak. Sosyalist Parti Başbakanlarından Emanuel Valls, Macron’un partisinden aday olmak için partisinden istifa etmeye hazır olduğunu açıkladı. Valls, “Sosyalist Parti öldü. Artık geride kaldı. Genel seçimlerde Emmanuel Macron’un hareketinden aday olacağım ve tüm arkadaşlarımı beni izlemeye davet ediyorum” dedi. Ama Macron Cephesinden olumsuz yanıt geldi.

Melanchon’un “Asi Fransa” hareketi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 19,64 ile 4. sırada yer almıştı. İki turlu seçimlerde, ikinci turda ana akım partileri uç partilere karşı işbirliği yaptığı için fazla milletvekili çıkarma şansları yok.

Marine Len’in “Yurtsever ve Cumhuriyetçi İttifak” (Alliance patriotique et républicain) partisi, görüldüğü gibi Milli Cephe ismi değiştirildi. Le Pen’nin partisi de Melanchon’un partisi gibi uçta görülen bir parti; biri sağ uç, diğeri sol uç yani sistem dışı partiler. Le Pen’in partisi geçen seçimlerde 3 milletvekiliyle Meclis’te temsil edilmişti. Bu kez sürpriz yapabilir.

Ali Rıza Taşdelen / AydınlıkİLGİLİ HABERLER