Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yerel Yönetimler

Sarıyer Belediyesi'nden ‘Sahilde Mangal Yakma’ kampanyası1.8.2017 10:51:42
Sarıyer Belediyesi, son zamanlarda mangal yapmak için bölgeye gelenlerin artmasıyla beraber çevre kirliliğinin önüne geçmek için ‘Sahilde Mangal Yakma’ isminde bir kampanya başlattı. Bu yeni çevre temizliği kampanyası ile ilgili olarak Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ‘Sahilde Mangal Yakma’ kampanyasıyla çözüme ulaşacaklarını vurguladı.

İstanbul'un pek çok yerinde geçtiğimiz yıllarda yaygınlaşan bir mangal sorunu var. Sahillerde ciddi bir çevre kirliliği oluşturan bu mangal sorunu üzerine Sarıyer Belediyesi ‘Sahilde Mangal Yakma' isminde bir kampanya başlattı. Bu çevre temizliği kampanyası ile ilgili olarak Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Zafer Arapkirli ile Seyr-ü Sabah'a değerlendirmelerde bulundu:

 "Bu konuda bölgede çok büyük bir sıkıntı oluşmaya başladı. Bütün insanlar sabah çok erken saatlerde, akşam belli bir saatten sonra ve hafta sonunun tamamında sahili yürümek ya da dinlenmek için kullanıyor. Amatör balıkçılar ise balık tutmak için kullanıyor."

‘KOKULU DUMANIN İNSANLAR ÜZERİNDE PSİKOLOJİK BOZUKLUĞA YOL AÇAN BİR ETKİSİ VAR'

"Tabelalar asıldı, uyarılar yapıldı" diyen Şükrü Genç, "Ama herkesin istediği her şeyi her yerde yapma keyfiyeti oluştuğundan, ‘Ben yaparım. Siz bizi niye engelliyorsunuz? Burası bizim de özgürlüğümüz' gibi böyle çok gereksiz şeyler öne sürüyor insanlar. Çünkü burada olmaması gereken ve özellikle de o kokulu dumanın insanlar üzerinde psikolojik bozukluğa yol açan bir etkisi var" şeklinde konuştu.

‘BU TÜR KAMPANYALARLA BUNU ENGELLEYEBİLECEĞİMİZ DÜŞÜNCESİNDEYİZ'

Sarıyer Belediye Başkanı Genç, kampanyaya başlama nedenini açıkladı:

"Buradan bütün dünya yürüyüp geçiyor. Üç beş kişinin kendisine oluşturacağı bir sofranın bütün insanları rahatsız etmesi düşünülemez. Bu kampanya yoğun bir tepkiden sonra başlatıldı. Bu tür kampanyalarla bunu engelleyebileceğimiz düşüncesindeyiz.

Sivil toplumun kendi sorununu belediye ile beraber toplumdaki yaşamı, düzeni, huzuru göz önünde bulundurarak çözüm üretme isteği sonucunda bu kampanya oluştu. Ben bizim insanlarımızın sağduyusuna güveniyorum. Sadece Sarıyer insanıyla değil o bölgeyi kullanmaya hakkı olan herkesle bunu paylaştık ve paylaşmaya devam edeceğiz. Çözüme bu şekilde ulaşacağımıza inanıyoruz."

Genç, "İnsanların denizden faydalanmaları çok güzel ama bir başkasının huzurunu kaçıracak şekilde olmamalı. Elimizdeki en büyük olanağı denizi, temiz havayı bitiriyoruz" ifadelerini kullandı.İLGİLİ HABERLER