Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yaşam

Anne ile kızı aynı anda doğum yaptı: Bebeklere 'Recep' ve 'Tayyip' adları verildi!30.9.2017 14:08:48
Konya'da aynı hafta hamile kaldıklarını öğrenen anne ve kızı, bebeklerini aynı anda dünyaya getirdi. Aynı anda doğan dayı ve yeğene "Recep" ve "Tayyip" adları verildi.

Suriye'den üç yıl önce gelerek Konya'ya yerleşen Türkmen asıllı 42 yaşındaki Fatma Birinci ile 21 yaşındaki kızı Ğade Birinci, aynı hafta hamile kaldıklarını öğrendi. 

Bebeklerinin cinsiyetini de aynı gün öğrenen anne-kız, aynı anda sezaryenle bebeklerini dünyaya getirdiler. 

Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde eş zamanlı ameliyatla aynı dakikalarda dünyaya gözlerini açan dayı ile yeğenine "Recep" ve "Tayyip" isimleri verildi.

"DÜNYADAKİ İLK VAKA"

Doğumu gerçekleştiren doktorlardan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Naim Ünsal, anne ve kızının ilk muayenede aynı hafta gebe kaldıklarını tespit  edince çok şaşırdığını söyledi.

Anne ve kızın gebelik sürecini birlikte tamamladıklarına değinen Ünsal şunları aktardı:

"Gebeliklerini aynı hafta öğrenen literatürde var mı bilmiyorum ama gebeliğin sonuna kadar, yani tıp dünyasında miad, term dediğimiz zamana kadar birlikte ulaşım ve eş zamanlı doğum yapan dünyadaki ilk vakalar. Eş zamanlı doğum yapan ilk anne ve kız. Bebeklerin miadına kadar ulaşması, doğum zamanlarının denk gelmesi bir mucize. İstatistiksel olarak da çok çok düşük bir ihtimal. Belki milyonlarla ifade edilebilir. Dünyadaki ilk vaka olarak kayıtlara geçmiş  oldu."

 

 İLGİLİ HABERLER