Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Bir rezidans uğruna binlerce öğrenciye zulüm13.10.2017 12:17:03
İstanbul Şişli’deki Şişli Endüstri Meslek Lisesi arazisine Taş yapı tarafından yapılacak rezidans nedeniyle 3 okuldan toplam 6 bin 500 öğrenci mağdur ediliyor.

Arazisi Bulgaristan Ortodoks Eksahlığı Vakfı’na ait olan Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nin yerine vakıfla 2012 yılında anlaşan Taş Yapı’nın rezidans yapacağı ve lise öğrencilerinin başka okullara transfer edileceği haberi üzerine yüzlerce veli isyan etti. Yıkılıp yeniden yapılması planlanan lisenin öğrencilerine geçen günlerde Kurtuluş Ortaokulu’na taşınacakları söylendi. Kurtuluş Ortaokulu öğrencilerine ise Mahmut Şevketpaşa Ortaokulu’na gönderilecekleri açıklandı. 3 okulun öğrencilerini mağdur eden karara karşı, yüzlerce veli dün Şişli Kaymakamlığı’na yürüyerek eylem yaptı. Çocuklarının başka okula gitmemesi için imza kampanyası başlatan veliler “Okulumuzu bırakmak istemiyoruz” “Kurtuluş Ortaokulu bizimdir” yazılı pankartlar açtı.

 

2012 yılında Bulgaristan Ortodoks Eksahlığı Vakfı ve Taş Yapı’nın anlaşmasından sonra 2013 yılında arazi özel proje alanı ilan edildi. Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, 2013 yılında araziye ticaret birimleri yapılmasını engellemek için dava açtı. İstanbul 8. İdare Mahmekesi 2014’te planı iptal etse de plan birçok kez değiştirilerek tekrar gündeme getirildi. En son açılan davalar sonucu mahkeme imar planlarının, eğitimi olumsuz etkileyeceğine ve meslek lisesinin 17 bin metrekareye sıkıştırılacağını belirtti. Şirketin itirazı üzerine, istinaf mahkemesi kararı bozdu ve dava yeniden başladı. Şirket ise davaların sürmesine karşın inşaata geçen yıl inşaata başladı. Velilerin ifadelerine göre şu an alanda çukur kazma işlemleri sürüyor.

Şişli Meslek Lisesi öğrencilerine ise kültür derslerini Kurtuluş Ortaokulu’ndan alacakları, atölye dersleri için yıkılacak spor salonu yerine barakalar yapılacağı ve eğitimin bir kısmının Kurtuluş’ta bir kısmının da Şişli’de devam edeceği söylendi. İLGİLİ HABERLER