Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Ne ABD ne İdlib ne de sınav sistemi... Erdoğan'ın gündemi CHP13.10.2017 12:56:24
Türkiye ABD ile büyük bir kriz yaşıyor. Öte yandan TSK İdlib'e yönelik operasyonu başlattı. İç gündemde de milyonlarca öğrenciyi ve aileleri ilgilendiren üniversiteye giriş sistemi değişikliği var.

Bu yoğun gündemin arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk gündemi ise CHP ve CHP lideri Kılıçdaroğlu. 

AKP'nin il başkanları toplantısında konuşan Erdoğan, konuşmsının büyük bir kısmını CHP'ye ve Kemal Kılıçdaroğlu'na ayırdı. 

İşte Erdoğan'ın konuşmasından bazı bölümler: 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Erdoğan, "Biz Kılıçdaroğlu zihniyeti taşımıyoruz, bunu böyle bilelim. Onların böyle bir derdi yok. Onlar varsınlar Esed'in yanına gitsinler, onunla dertleşsinler ama biz farklıyız ve İdlib'deki her şehidin hesabını benim vereceğimi söyleyecek kadar gafil, cahil olan bu insanlarla konuşacak bir şeyimiz yok." açıklamasında bulundu.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

'EN TUTARSIZ ANAMUHALEFET PARTİSİNE SAHİBİZ'

Ana muhalefet partisinin ve onunla aynı dili kullanan kesimlerin böyle bir sorumluluk şuuruyla hareket ettiğini söylemek mümkün mü? Samimi bir üzüntüyle ifade ediyorum ki durum tersidir. En tutarsız ana muhalefet partisine sahibiz maalesef. Genel başkanlarından milletvekillerine kadar ana muhalefetin tüm kadroları yabancı devletten terör örgütlerine kadar herkesin yanındadır.

Hemen hesap yapmışlar. 50 milyar zarara girdik aradaki krizde. Nasıl da yaptılar bu hesabı. Bugün gazetelere bakıyorum sıfırlandı diyor. Tekrar iş başına dönmüş. Türkiye bir terör örgütüyle mücadele girişir, onların elemanlarıyla kol kola girip kendi ülkelerinin üzerine yürürler. Bunlar dürüst değil. Hasta, ayakta duracak mecali yok. Cezaevinden bu gerekçeyle çıkanlar baktık ki bunlarla yürüyüş yapabiliyor. Nasıl da hastaymış… Bunları gördük. Başımıza adeta FETO’nun şakirti, PKK’nın yoldaşı, AB’nin beşinci kolu kesildiler.

Gönderdiğin bir büyükelçi var ki, adeta Amerika’yı yönetiyor. Bir de kendine göre ‘bize bunların belgeleri verilmedi vesaire… Bunun sana yargı verir. Ve 4’ünde tutuklandı, dün evvelsi güne kadar kimse müracaat edip de bu tutukluyla görüşme taleplerinde bulunmadı. Dünyaya da yalan söylüyorlar. Elbette biz ülkemizde kendini sosyal demokrat hisseden herkese saygı duyuyoruz. Başkanına değil ha…

'BEN ECEVİT'İN ANLAYIŞINA SATAŞIYORUM'

Cevap veriyor bana. Cevapsız bırakamam. “Ecevit’e sataşma” Ben Ecevit’in anlayışına sataşıyorum. Trabzana oturup kendisinin de el pençe durmasını kabul edemiyorum. Mesele budur. Bu milletin genlerinde bu yok. Geleneklerinde bu yok. Ana muhalefetin durumuna bakınca sadece ülkem için değil, sosyal demokratlar için de üzüntü duyuyorum.

Ne günden ne günlere geldik bunun hesabını yapmayacak mıyız? Bunu yaptığımız zaman beyefendiler rahatsız oldu diye geri adım mı atacağız? Hayır o hesabı da yapacağız, yarına nasıl odaklanacağımızın hesabını da yapacağız. Ne diyor? “Benim adım Kemal, ben çözerim” diye cevap veren bir zattan hayır gelmez. Biz şimdi SSK hastanelerinin durumlarını gündeme getirmeyelim mi? Bu adam genel müdürlük yapmadı mı? Bugünkü genç kuşak o hastanelerin durumunu bilmiyor.

'CİDDİ BİR TERBİYESİZLİK YAPTI'

Bakın şimdi Çanakkale’de bir olay oldu. Çanakkale’nin belediye başkanı ciddi bir terbiyesizlik yaptı. Orada bizim Meclis üyemize konuşması esnasında, bir bayan… hani bunlar kadın hakları savunucusuydu? Ve seçilmiş bir meclis üyesine ‘sesini kes, çık, konuşma” Sen bunu nasıl dersin ya? Ha sen bunu mu yaptın? 18 Mart geliyor. Bak şimdiden ben talimatı verdim. 18 Mart’ta Çanakkale törenlerinde konuşturtmayacaksınız. Çünkü oradaki düzenlemenin fali hükümettir. Onun orada konuşma hakkı bir lütuftur. Dolayısıyla bu seçilmişler için de böyle bir adımı attı. Saygısızlık yaptı, bunun hesabını verecek. Öyle havaalanına gelip karşılama… Gelme ya, karşılama bizi. Orada bir hanımefendiye sen saygısızlık yaparsan, onu salondan kovarsan kusura bakma biz de sizi kovulması gereken yerden kovarız.

15 Temmuz’a dil uzatan milletvekillerine, değerlerimize dil uzatan partilisine, milletin bizati kendisine saldıran hiç kimseye toz kondurmayan bu zatın ana muhalefetin başında bulunması ülkemizin en önemli talihsizdir. Ne oldu? Belediye başkanıyla ilgili söz söyledi mi? baktım ses çıkmıyor, dedim ben bu işi hafta sonuna bırakayım. Kim kötülük bir yaparsa, ona da duk edilir. Sessiz kalamayız.

 

İLGİLİ HABERLER