Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Belediye Başkanı’ndan Cumhurbaşkanı’na cevap: “Bir anlam ifade etmiyor”13.10.2017 15:08:34
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP il başkanları toplantısındaki konuşmasında 18 Mart Çanakkale Zaferi anmaları için “konuşturmayın talimatı verdim” dediği Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’dan cevap gecikmedi

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Çanakkale Belediye Meclisi toplantısında AKP Grup Başkanvekili Tülay Ömercioğlu, CHP'nin delege seçimlerini gündeme getirmişti. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da bunun bir siyasi partinin iç meselesi olduğunu, konunun tartışılacağı platformun Belediye Meclisi olmadığını söylemişti. Bu sırada arka sıralardaki bir AK Partili meclis üyesinin de tartışmaya dahil olması üzerine mikrofonu kapattırmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belediye Meclis'inde AKP’li üyeyle yaşadığı tartışma nedeniyle Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ı eleştirdi ve ''Bak şimdiden ben de talimatı verdim, bu Belediye Başkanını 18 Mart'ta, Çanakkale törenlerinde konuşturmayacaksınız dedim'' dedi.

Yaşanan tartışmayla ilgili “Sen bunu mu yaptın, 18 Mart geliyor. Bak şimdiden ben de talimatı verdim, bu Belediye Başkanını 18 Mart'ta, Çanakkale törenlerinde konuşturtmayacaksınız. Çünkü oradaki düzenlemenin faili hükümettir, validir. Dolayısıyla onun orada konuşma hakkı bir lütuftur.” diyen Erdoğan’a Çanakkale Belediye Başkanı Ülger Gökhan’ın cevabı ise gecikmedi.

“Bir belediye meclisi toplantısında bir siyasi partinin içini konuşturmamak suçsa, 'konuşturmayacağım' diyeceğine soruşturma açtırsın.” diyen Ülger Gökhan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Zaten onlar kendi törenlerini yapıyorlar. Orada Çanakkale halkı da yok. Biz akşam Çanakkale halkıyla birlikte fener alayımızı yapıyoruz. Fener alayından da beni men edecek hali yok herhalde. Bu talimat, benim açımdan bir anlam ifade etmiyor.”

Belediye meclisinin adabını koruduğu için Erdoğan’ın kendisine teşekkür etmesi gerektiğini ifade eden Gökhan “Benim orada 'konuşma otur' dediğim kişi arka sıralardaki bir AK Partili. Başkanvekiline söylemediğim açık. Bunlar görüntülerde görülüyor. Ama buradan da o algıya devam ediyor herhalde. Törene katılmamı istemiyorsa teşekkür ederim. Cumhurbaşkanı olmasa başka türlü konuşacağım. Ama o zırhın arkasındayken bir şey yapamıyoruz. Sadece AKP Genel Başkanı olsa, farklı şeyler söylemek mümkün. Sonuçta ben Çanakkale halkının ne dediğine bakarım. Benim temsil ettiğim halk ne diyor ona bakarım.'' dedi.İLGİLİ HABERLER