Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yön'den Haberler

Yüksel Mansur Kılınç, ‘Kuşak ve Yol Medya Forumu’nda20.10.2017 13:48:32
Kuşak ve Yol Medya Forumu Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi’nin Basın Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Çin Gazeteciler Birliği’nin organize ettiği foruma Kuşak ve Yol güzerâhındaki 27 ülkeden gazeteciler birliklerinden 32 temsilci katıldı.

Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç da foruma katılarak bir konuşma yaptı.

Katılımcılar forumda Kuşak ve Yol Ülkeleri Gazeteciler Birlikleri arasında iletişim mekanizmasının oluşturulması, basın ve medya işbirliğinin yapılması dahil olmak üzere birçok konular üzerine  fikir alışverişinde bulunup mutabakata vardı.

 

Çin Gazeteciler Birliği Başkanı Zhang Yannong forumda yaptığı konuşmada forumun ortak istişare ve ortak paylaşım ilkeleri çerçevesinde bir araya geldiğini belirterek Kuşak ve Yol ülkelerinin gazeteciler birlikleri arasında karşılıklı kenetleme ile tamamlayıcı bir platform kurmaya çalıştığını ifade etti. Zhang ayrıca Çin Gazeteciler Birliği’nin forumun uzun vadeli ve istikrarlı bir iletişim platformu oluşturmak için çaba göstereceğinin altını çizdi.

Forumda bin konuşma yapan Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç,  hızla gelişen internet ve sosyal medyanın küresel medya sektörünü yepyeni bir çağa getirdiğine dikkat çekerek gazeteciler birliklerinin bu fırsatı iyi değerlendirip kendi ülkelerinin basın mensuplarının yeni medya yeteneklerini arttırmaları gerektiğini dile getirdi.

Kılınç şu anda Asya ülkelerinin basın kuruluşlarının yeterli iletişim ve işbirliğinde bulunmadığını belirterek Çin Gazeteciler Birliği’nin önerisiyle kurulan Kuşak ve Yol Ülkeleri Gazeteciler Birlikleri arasında işbirliği mekanizmasının büyük önem taşıdığını vurguladı. 

Kuşak Yol” projesinin bölgesel ve ikili anlaşmalar yoluyla aynı zamanda bir kültürel iletişim kuşağı haline gelebileceğine vurgu yapan Kılınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiyeli Bir yayıncı kuruluş olarak başta Çin Uluslararası Radyosu olmak üzere, Xinjiang Halk Radyosu  ve daha birçok yayın kuruluşu ile yayıncılık alanında uluslararası işbirlikleri gerçekleştirdik ve devam ettiriyoruz. Son iki yıldır Boa Forumu çerçevesinde Asya Medya İşbirliği Örgütü’nün kuruluş çalışmalarına katılmaktayız.

Geleceğe yürürken neler yapabiliriz sorusuna kendi deneyimimizden yola çıkarak yanıtlar bulmaya çalışmaktayız.Bizim bir Bilgemiz Yunus Emre ‘gelin tanış olalım, işi kolay kılalım’der… İşbirliği  ve güç birliği içinde geleceğin yanıtlarını birlikte aramak dileğiyle….”

 

YÜKSEL MANSUR KILINÇ'IN KONUŞMASININ TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

İLGİLİ HABERLER