Bizi takip edin
Bizi takip edin
Kültür Sanat

Anadolu inancı Enel Aşk ile sahnede...8.11.2017 19:17:41
Eşber Yağmurdereli, Metin Uca, Ayfer Vardar ve Mazlum Çimen, 17 Kasım’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde aynı sahnede buluşuyorlar. Mazlum Çimen, metinleri Esat Korkmaz tarafından yazılan Enel Aşk isimli gösteriyle ilgili konuştu...

Birgün'ün röportajı şu şekilde:

Bir süredir sizi sahnelerde görememiştik, yaşadığımız süreç çalışmalarınızı ne doğrultuda etkiledi?
Bu ülke ve dolayısıyla tüm dünya bir gezi süreci yaşadı. Ve bir bakıma “Gezi’den önce Gezi’den sonra” olarak bir milat oluşturdu Gezi süreci. Ben böyle bakıyorum en azından. Çünkü toplumun bütün kesimlerinin aynı noktalarda buluştuğu ortak talepler vardı. Yani 10 talep varsa ayrı ayrı yaşamlar içinde olan kesimler bu 10 talebin 5’inde, 7’sinde buluştu. Aslında şöyle bir süreç başladı benim için; artık hiçbir şey eskisi gibi ya da aynı ritimde olmayacak, olamayacak. Yeni olmak yenilemek güncellemek yeni söylemler geliştirmek bunun peşine düşmek gerek. Ben böyle düşünmeye başladım. Yeni bir çalışmaya başlamıştım ki zaten bitmek üzere, adını “Usta Malı” koydum.

Sonrasında Enel Aşk kimin fikriydi? Nasıl doğdu?
Şu ana kadar söylenmemiş, Anadolu Kızılbaş Alevi ustalarımızın deyişlerini güne taşıma derdim oluştu. Ve çalıştıkça, okudukça, deyişleri söyledikçe çalışmayı sadece albüm olarak raflara koymanın bir anlamı olmayacağını ve kendimle çelişiyor olacağımı hissettim. Dedik ki bu çalışmayı sahneye taşımalıyız. Ama sadece çalıp söyleyip sahneden inmek olmamalı bu. Ne anlatmak istediğimize, ne söylemek istediğimize dair bir sorunumuz, bir sözümüz ya da akılda kalmasını istediğimiz soru ya da sorular olmalı. Anadolu Kızılbaş Alevi inancının, düşüncesinin yolunun kültürünün temelini oluşturan doğa ve aşktır. Bu yüzden insan yüce değerdir. Her şeyin başı aşk ile başlar ve aşkla biter. Her sohbet aşkladır. Bu yüzden de deriz ki; aşkı olmayanın dini imanı olmaz. Ve buradan hareketle gösterimizin ya da dinletimizin, etkinliğimizin adını Esat Korkmaz’ın önerisi ile ENEL AŞK koyduk.

Enel Aşk, bir Yelda Karataş şiiri aynı zamanda. Ne türden bir bağlantısı var gösteriyle?
Yelda Karataş çok sevdiğim dostum, arkadaşım, yoldaşımdır. Enel Aşk irdelerseniz, hallacı Mansur ve Nesimi söyleminin köklerine kadar gider. Yelda’nın şiirinin ne tür bir bağı var orayla bilemem ama sanıyorum bizim ‘enel aşk’ın aşkı içermesi dışında Yelda’yla bir bağlantımız pek yok.

Harikulade bir kadro var sahnede. İzleyiciyi neler bekliyor?
İzleyecek olan dostlarımızı neler beklediğine dair geniş bir sunum yapmak istemem. Esat Korkmaz tarafından 8 episode metinler oluşturuldu. Canım Hülya Aksular dans koreografileri yaptı, orkestramız Eylem Pelit, Volkan Öktem, Ceyhun Çelik, Mehmet Akatay, Turgay Güzelcan ve Evrim Aslan’dan oluştu. Barkovizyon video ve görsellerimizi Kerem Meriç oluşturdu. Işık konseptimizi Hasan Hüseyin Asar gerçekleştirdi. Metinlerimizi bir anlayıcı üzerinden gerçekleştiriyoruz, bunun için de görev Eşber Yagmurdereli’ye düştü. Geçmişle günümüz köprüsünü anekdotları ve konuşacağı şiirlerle sevgili dostum Metin Uca üstlendi. Ve tabii ki böylesi bir konsepte ‘aşık bacı’ misyonunu üstlenecek birisine ihtiyacımız doğdu. O da Ayfer Vardar oldu.

Gösteri 17 Kasım’da sahnelenecek. Devamı gelecek mi?
Biz tabii ki devam etmesini istiyoruz. Çünkü kendimize, aşkımıza, günümüze, çocuklarımıza, insanımıza sözümüz var. Ve yeni değil çok çok önceden söylenmiş ama algılanmamış söylemleri günümüze taşıyarak yenilemeye ihtiyacımız var. Artık bir sözümüz olmalı. Beslendiğimiz kaynaklardan üreterek, kendimizi yenileyerek. Soluğumuz sesimiz çıkmalı... Hem de aşk ile.İLGİLİ HABERLER