Bizi takip edin
Bizi takip edin
Medya

Facebook eski başkanından önemli uyarı11.11.2017 20:42:18
Popüler sosyal paylaşım platformu Facebook’un eski başkanı Sean Parker, sosyal medyanın insan psikolojisinin zayıf noktalarını kullandığını söyleyerek uyarılarda bulundu.

Parker, sosyal medyanın toplum ve bireyler arasındaki davranış biçimini değiştirdiğini belirterek, “Bu durum büyük ihtimalle komik bir biçimde verimliliğinizi bozuyor. Çocuklarımızın beynine neler olduğunu ise sadece Tanrı biliyor” dedi.

Sosyal medyanın insan psikolojisinin zayıf noktalarını kullandığını belirten Parker, dopamin ile uyarılan kullanıcının kendisinin de daha fazla içerik ve tepki üretmeye devam ettiğini kaydetti. 2.4 milyar dolarlık (yaklaşık 9.12 milyar TL) servetinin büyük kısmını Facebook üzerinden kazanan Parker, artık kendisini sosyal medya konusunda “vicdani retçi” olarak gördüğünü belirtti.

Beyinde salgılanan bir hormon olan dopamin, sinir hücreleri arasında iletişimi sağlar. Mutluluk hissi vermesinin yanı sıra insanlarda ve hayvanlarda hareket, hafıza, haz veren ödül, davranış, kavrama, dikkat, uyku, ruh hali ve öğrenme fonksiyonunu arttırıyor. Dopaminin aşırı fazlalığı veya eksikliği ciddi sorunlara neden oluyor. Azlığında Parkinson hastalığı baş gösterir. Uyuşturucu veya sigara kullanımı sonucu dopamin miktarının artması ise bağımlılığa yol açar.,

 
 


İLGİLİ HABERLER