Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Madencilerin direnişi özelleştirmeyi engelledi15.11.2017 04:54:43
Zonguldak’ta özelleştirmelere karşı maden işçilerinin yaptığı işgal sonuç verdi. Kamuya ait madenlerin özelleştirilmesiyle ilgili torba yasa tasarısı maddesinde değişiklik yapılarak TTK özelleştirme kapsamından çıkarıldı.

Zonguldak'ta madenciler, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun özelleştirilmesine karşı kendilerini madene kapatmış, Genel Maden İşçileri Sendikası ve Türk-İş'in özelleştirme olmayacağı yönünde garanti alındığını ifade etmesiyle 21 saatin sonunda eylem sonlandırılmıştı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, tasarıdaki “TTK ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir” maddesinde değişiklik yapılarak “Ancak, TTK’nin halen kendisi tarafından doğrudan işletilen işletme izin alanlarında oluşturulacak ruhsatlar bu madde kapsamında ihale edilemez” ifadesi eklendi.

Önerge gerekçesinde, “Önerge ile halihazırda TTK tarafından doğrudan işletilen maden alanları kendi uhdesinde kalarak ayrıca ruhsatlandırılıp üretim faaliyetlerine aynı şekilde devam etmesi amaçlanmaktadır. Böylece mevcut üretim yapısının korunması ve istihdamın devamı sağlanmış olacaktır” denildi.

KAMUYA AİT DİĞER MADENLERİ KAPSAMIYOR

Değişikliğin yalnızca TTK’yi kapsıyor olmasına karşı muhalefetin kamuya ait diğer madenlerinde değişiklik kapsamına alınması istemiyle verdiği önerge ise AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.İLGİLİ HABERLER