Bizi takip edin
Bizi takip edin
Afrin Harekâtı

ABD endişeliymiş...19.3.2018 19:09:17
ABD destekli terör örgütünün Afrin'i bırakıp kaçmasından sonra TSK bir kaç saat içinde Afrin'in kontrolünü ele almıştı. ABD'den ise bugün teröre destek anlamına gelen bir açıklama yapıldı.

ABD'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Afrin’den gelen haberlerle ilgili ciddi endişelerimiz var.

Görüldüğü kadarıyla Kürt nüfusun hakim olduğu Afrin Türk ordusundan endişeyle boşaltılmış.

ABD olarak Türkiye, Rusya, Suriye hükümetine insani yardımlara izin verilmesi çağrısında bulunuyoruz.

"MÜNBİÇ'TEN ÇIKMAYACAĞIZ"

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Albay  Manning haftalık basın toplantısında Türkiye’nin Afrin operasyonu ile ilgili soruları yanıtladı.

Manning kuzeybatı Suriye’deki durumdan kaygılı olduklarını belirtirken "Tarafları DEAŞ ile mücadeleye odaklanmaya, masum sivilleri korumaya davet ediyoruz" çağrısını yaptı.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü, "Münbiç’teki SDG güçlerini hedef alması durumunda sahadaki ortaklarınızı koruyacak mısınız?" sorusuna ise "Biz bütün taraflara ABD güçlerinin orada olduğunu ve orada kalmaları için gereken tedbirleri alacağımızı hatırlattık" diye yanıt verdi.

TÜRKİYE'DEN TEPKİ: HAREKATIN AMACINI ANLAMAMIŞLAR

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri yetkililerinin Afrin ile ilgli Türkiye'yi hedef alan açıklamalarına cevap verdi.

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan açıklama şu şekilde:

"ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün Afrin'deki durum hakkında bugün yaptığı açıklama, ABD makamlarının Zeytin Dalı Harekatı'nın gerekçesini, amacını ve mahiyetini hâlâ idrak edemediklerini veya maalesef anlamak istemediklerini göstermektedir. Zeytin Dalı Harekatı, bir terörle mücadele harekatıdır. Harekat, kesinlikle sivil halkı hedef almamakta, bilakis sivil halkı bir terör örgütünün baskı ve tahakkümünden kurtarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, sivillerin zarar görmemesi için gerekli tüm önlemler alınmış, sivil halka insani yardım erişimi sağlanmıştır.

Afrin'de teröristlere karşı yürütülen harekatın DEAŞ ile mücadeleye zarar vereceği iddiası da her türlü temelden yoksundur. Suriye'de terörizmle mücadeleye asıl zarar veren yaklaşım, terörist bir gruba karşı bir başka terör örgütünün kullanılması ve bu terörist grubun kendi bölücü gündemini ilerleterek sahada oldubittiler yaratmasına, demografik değişiklikler yapmasına göz yumulmasıdır."İLGİLİ HABERLER