Bizi takip edin
Bizi takip edin
Afrin Harekâtı

"Endişelenmeye gerek yok, operasyon tamamlandı"20.3.2018 22:07:46
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Afrin ile ilgili yaptığı açıklamalara ilişkin, "Afrin operasyonundan endişe duymaya gerek yok zaten operasyon tamamlandı" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu şunları söyledi:

Afrin şehir merkezi de ele geçirildi. Afrin şehrinde herhangi bir ciddi bir anlamda yıkılma, yakılma yok. Bir bombalama olmadı. Dikkatli ve titiz bir operasyon sürdürdük. ABD neden rahatsız? Çünkü ABD, YPG ile iç içe. YPG'ye destek veriyor, adeta medet umuyor. Başka bir terör örgütü ile mücadele etmek amacıyla da olsa bu kadar iç içe girersen sonra bu terör örgütünün esiri haline gelirsin. Burada kimin rahatsız olup olmadığı bizi ilgilendirmez. Buralarda yağmalama veya insanlık dışı muamele konusunda hassasız, bunlara müsaade etmeyiz. Askerimizin, polisimizin, güvenlik güçlerimizin böyle bir şey yapmadığını, yapmayacağını tüm dünya bilir. Özgür Suriye Ordusunun da böyle bir yola tevessül etmesini beklemeyiz. Çünkü onları da biliyoruz.

"NİYE RAHATSIZLIK DUYUYORLAR? SADECE ABD DEĞİL BAZI ÜLKELER"

ABD'nin Afrin ile ilgili yaptığı açıklamalara ilişkin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şöyle konuştu:

Afrin operasyonundan endişe duymaya gerek yok zaten operasyon tamamlandı. Afrin şehir merkezi de ele geçirildi. Afrin şehrinde herhangi bir ciddi bir anlamda yıkılma, yakılma yok. Bir bombalama olmadı. Dikkatli ve titiz bir operasyon sürdürdük. Şehirler yıkılmasın ve siviller zarar görmesin dedik. O nedenle operasyon planlandığımızdan biraz daha uzun sürdü. Afrin şehir merkezinde ve etrafında siviller bu operasyondan ve Türk askerinin oradan olmasından çok mutluyken niye rahatsızlık duyuyorlar? Sadece ABD değil bazı ülkeler. PKK lobisi Avrupa ülkelerinde. PKK'yı destekleyen siyasi partiler ve siyasetçiler var. Bunların baskısı ile bazı yöneticiler açıklama yapma zorunda hisediyor kendisini.

ABD NEDEN RAHATSIZ? ÇÜNKÜ ABD, YPG İLE İÇ İÇE

ABD neden rahatsız? Çünkü ABD, YPG ile iç içe. YPG'ye destek veriyor, adeta medet umuyor. Başka bir terör örgütü ile mücadele etmek amacıyla da olsa bu kadar iç içe girersen sonra bu terör örgütünün esiri haline gelirsin. Silah vermeyin destek vermeyin dedik. Malesef bizim tavsiyelerimizi dinlemediler. Burada kimin rahatsız olup olmadığı bizi ilgilendirmez. Bize yönelik bir tehdit vardı bunu bertaraf etmemiz gerekiyordu. Bir terör koridoru oluşturarak bölgemizin istikrarını tehlikeye atan teröristlere müsade edemezdik. Bir terör örgütünün peşine kapılmışsınız, arkasından gidiyorsunuz.İLGİLİ HABERLER