Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

İşte şeker fabrikalarının satışında son durum...16.4.2018 18:15:57
Şeker fabrikalarından ikisi daha satıldı. Turhal fabrikasına 5 firma teklif verdi. İhaleyi 569 milyon lirayla en yüksek teklifi veren Kayser Şeker kazandı. Ilgın Şeker Fabrikası'nın ihalesini ise Alteks Tekstil 637 milyon TL’ye kazandı.

Şeker fabrikalarının satışına devam ediliyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, satışı gerçekleşen fabrikalarda olduğu gibi, bugünkü ihaleleri de aynı günün sabahında duyurdu.

Erzurum şeker fabrikası ihalesi saat 9'da açıklandı, 14.30'da başladı. 211 milyon lirayla başlayan ihaleye iki firmadan da teklif gelmeyince satış gerçekleşmedi. Turhal fabrikasına ise 5 firma teklif verdi. İhaleyi 569 milyon lirayla en yüksek teklifi veren Kayseri Şeker kazandı.

Ilgın Şeker Fabrikası'nın ihalesini ise Alteks Tekstil 637 milyon TL’ye kazandı.

6 FABRİKANIN İHALESİ BİTTİ

Bor Şeker Fabrikası'na 336 milyon, Yozgat'a 275 milyon lirayla Doğuş Gıda; Kırşehir’e 330 milyon lirayla Tutgu Gıda; Çorum Şeker Fabrikasına da 528 milyon lirayla Safi Yakıt en yüksek teklifi veren olmuştu.

Kayseri Şeker'in Turhal'ı 569 milyon TL'ye ve Alteks Tekstil'in de Ilgın'ı 637 milyon TL’ye almasıyla sonuçlanan ihale sayısı 6'ya yükseldi.

SIRADA ONLAR VAR

18 Nisan'da Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş Fabrikaları ile teklif verme süreleri uzatılan Erzincan ve Kastamonu Fabrikaları için teklifler alınacak.

KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKASI'NI ALAN FİRMANIN ALTINDAN 'CENGİZ' ÇIKTI

300 milyon TL'ye Kırşehir Şeker Fabrikası’nı alan Tutgu Gıda’nın sahibinin işadamı Mehmet Cengiz’e ait Cengiz İnşaat’ın 'alt yüklenici'si olduğu ortaya çıktı.

300 bin TL sermaye ile kurulan, 5 yıldan bu yana şeker ihalesi dışında faaliyet göstermediği için ‘naylon şirket’ iddiası ortaya atılan Tutgu Gıda’nın sahibinin bir de inşaat şirketi var.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Tutgu Gıda’nın sahibi İsmail Doğan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Duygu Mühendislik İnşaat’ın, 17 Aralık’ın simge isimlerinden Mehmet Cengiz’in Cengiz İnşaat’ı başta olmak üzere yüz milyonlarca liralık projelerin “alt yüklenicisi” olduğu ortaya çıktı.

İnşaat alanındaki ilişkiler ağı, şeker fabrikasını alarak ilk kez gıda işine giren inşaat şirketinin gizemini de çözüyor. Şirket, alt yüklenicilik dışında kamudan aldığı ihalelerle ihya olmuş. Duygu İnşaat, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün iki ihalesini 600 milyon TL’lik teklifle almış ve bu ihale tutarının yarısıyla şeker fabrikası için ödeyeceği parayı çıkarmış.İLGİLİ HABERLER