Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yaşam

Oyuncak olarak satılan su maymunları ölüm saçıyor11.7.2018 09:44:39
Dekoratif ürün olarak tasarlanan ancak çocuklara oyuncak olarak da satılmaya başlanan 'su maymunları' ölüm saçıyor.


Bitkilerin büyümesi amacıyla ve dekoratif ürün olarak tasarlanan ancak kısa zamanda çocuklara oyuncak olarak da pazarlanan su maymunları, uyarılara rağmen internette ve işportada satılmaya devam ediyor. ‘Poliakrilamid asit’ içeren nanoteknolojik ürün suyla temas ettiğinde büyüklüğünün 400 katına ulaşıyor. Şeker sanılıp yutulduğunda ise solunum yetmezliği, mide, bağırsak tıkanmalarıyla ölümcül riskler yaratıyor. Uzmanlara göre, su maymunları zehirleme ve alerjik etkilere de neden olabilir.

10 liraya tezgahta satılıyor

Milliyet gazetesinden Mert İnan'ın haberine göre; oyuncakçılar 'su maymunu' adlı ürünü raflardan kaldırdı. Ancak internetteki alışveriş sitelerinde halen satılıyor. İnternette ‘sevimli ürünler’ olarak pazarlanan ürünler, Tahtakale’deki bazı işporta tezgahlarında da 10 liradan satılıyor.

Su toplarının çocuklar için ölüm riski taşıdığı uyarısında bulunan Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı, “Nanoteknolojik, poliakrilamid asit içeren bu ürünler, ılık suyla temas edince normal büyüklüklerinin 300, 400 katına ulaşıyor. Okullarda, arkadaşlarına su veya başka içecekler içinde bu ürünleri yutturmaya çalışmak gibi şakalar yapılabiliyor. Çocuk sağlığı açısından risk oluşturan bu ürünler nefes borusuna kaçmaları durumunda tıkanma, solunum yetmezliği, mide-bağırsak tıkanmaları ile ölümriski yaratıyor. Ayrıca ürünlerin zehirleme ve alerjik etkisi de göz ardı edilmemeli” dedi.

Bakanlık uyarmıştı

Daha önce Sağlık Bakanlığı ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyurularda, vatandaşların bu ürünleri çocuklarından uzak tutmaları istenmiş, ölümcül riske dikkat çekilmişti.

Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Ali Uğurlu, Milliyet’e yaptığı açıklamada şu uyarılarda bulundu: “Avcunuzda sıktığınızda parçalanan su maymununun asıl adı ‘kristajel’dir. Su ile temasında 400 kata kadar büyüyen bu ürünler, nefes borusuna kaçması veya yutulması halinde çok büyük riskleri beraberinde getirir. Suyun içinde şiştiği için yutak borusunda sıkışıp kalabilir veya midede şişerek çoğalabilir. Hayati tehlike yaratabileceği için bu ürünlerin her platformda kesinlikle yasaklanması gerekir.”

 İLGİLİ HABERLER