Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Kanser hastası işten atıldı6.10.2018 09:48:14
Kansere yakalanan Filiz Can, işten atıldı. Şirket “Reel sektörün gerçekliği” dedi.

Kocaeli’de kurulu Takosan’da çalışırken kansere yakalanan Filiz Can isimli işçi ‘küçülme’ gerekçesiyle işçi işten atıldı. Şu an tedavi gördüğünü ve tedavisinin yarım kalacağını ifade eden Can, “Ben tedavimi nasıl yarıda bırakacağım? Bundan sonra çalışamazsın dediler. Zaten beni öldürdüler, gömdüler” dedi.

Evrensel’den Uğur Zengin’in haberine göre, Renault, Ford, Toyota gibi markalara gösterge panelleri üreten Takosan isimli fabrikada 7 yıla yakın süre çalıştığını söyleyen Can, “Meme kanseri teşhisi konuldu. Ameliyat oldum. Parça parça raporlar alındıktan sonra 6 aylık tedavi sürecim başladı. Raporu gönderdim. Aradan 15-20 gün geçti, işyerinden beni aradılar, işten atıldığımı söylediler” dedi. Fabrikada Can’ın dışında 15 işçi daha işten atıldı.

Fabrikada çalışırken meme kanseri teşhisi konan Filiz Can isimli kadın işçi, kendisine “Durumumuz iyi değil, işler kötü, proje alamıyoruz. Küçülmeye gitmek zorundayız. İşçi çıkarmak zorundayız. Buna raporlular da dahil” denilerek işten atıldı. Can, “Ben şok oldum. Yasal hakkımız bu, dediler. Kıdem tazminatını vererek, ihbar tazminatı olmadan çıkış verdiler” dedi.

‘TEDAVİM YARIM KALACAK’

Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikasının örgütlü olduğu fabrikada gerçekleşen toplu sözleşme görüşmelerinde ‘tamamlayıcı sağlık sigortası şartı’ eklettiklerini ve bu sayede tedavi olduğunu belirten Can şöyle konuştu: “Gerçekten benim için çok iyiydi. Kiracıyım. Çocuğum var. Evimin hem erkeği hem kadınıyım. Oradan aldığım maaşla geçiniyordum. Bu durum olunca maaşım otomatikman kesildi. Sigortam kesildi. Sağlık sigortasından para alacaksın, o da raporum 3 aylık olduğu için 3 ay sonra ödeme alacağım. Ben 3 ay boyunca ne yiyeceğim ne içeceğim? 2 tane çocukla kaldım ortada. Tedavim yarım kalacak. 3 ay boyunca özel hastanede tedavi oldum, evime yakın. 5 kuruş para da vermedim. Bana devlet hastanesini gösteriyorlar. Ben tedavimi nasıl yarıda bırakacağım? Tekrar mı tahlil, sigorta ile uğraşacağım? Bana zaten sen bundan sonra çalışamazsın dediler. Beni öldürdüler, gömdüler, bundan sonra işlerine yaramıyormuşum. Bana böyle söylendi.”

İşten atılmasının ardından üyesi olduğu Türk Metal Sendikası işyeri temsilcilerini aradığını söyleyen Can, “Fabrika temsilcimizi aradım. Elimden geleni yapacağım dedi. Sendika da bir şey yapamadı. Şubeye bildirdiler mi bilmiyorum. İhbar süren başlar, 8 hafta süren var o arada tedavini görürsün. En azından oradan kazanırsın. Maalesef ihbarsız çıkış verdiler. İhbar süresi yok” diye konuştu.İLGİLİ HABERLER