Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

'Flormar işçileriyle dayanışmayı büyütelim'8.10.2018 13:03:31
Petrol-İş üyesi Mefar İlaç işçileri Flormar işçileriyle dayanışmayı büyütme çağrısında bulundu.

Uzun yıllar süren sendikal mücadele, işten atmalar ve grev yasaklarıyla gündeme gelen İstanbul Pendik’teki Mefar ilaç fabrikasında çalışan işçiler, Flormar işçileriyle dayanışmayı büyütme çağrısında bulundu.

Petrol-İş İstanbul 2 No’lu Şube’nin örgütlü olduğu, 800’e yakın işçinin çalıştığı Mefar İlaç fabrikası işçilerinden Fikret Tiftik, Evrensel'e yaptığı açıklamada,  “Öncelikle sadece Flormar işçileri değil bizler de verilen mücadelenin kazanımla sonuçlanacağını düşünüyoruz. Flormar işçileriyle bir araya geldiğimizde çok iyi bir duyguya kapıldık” dedi. Fikret Tiftik, Flormar’da üretime devam eden işçilere de, “Biz sendikalaştıktan sonra maaşlarımız düzeldi. İkramiyemiz arttı. Sendikalaşmaktan korkmak bir yana kesinlikle sendikalaşsınlar, dışarıda bulunan direnişçi arkadaşlarıyla birlikte mücadeleyi büyütsünler” sözleriyle çağrıda bulundu.

‘EŞİMLE, ÇOCUĞUMLA KAHVALTIYA GİDEBİLİYORUM’

İşçilerden Aykut Demirbozan da “Öncelikle 150 güne yakın bir direniş sürdürülüyor. Arkadaşlarımızı bugün çok iyi anlıyoruz. Bizler de uzun yıllar sendikal mücadele verdik. Sabrettik, pes etmedik. Üç yıl boyunca uğraştık, çabaladık ve sendikayı Mefar’a sokmayı başardık” dedi. Demirbozan kazanımlarına ilişkin ise şunları söyledi: “En büyük kazanç şu oldu: Eşimle çocuğumu hafta sonu kahvaltıya götürebiliyorum. Çok basit belki evet ama bunu kazandık. Çünkü maaşlarımız düzeldi, ikramiyemiz düzeldi, söz hakkına sahip olmaya başladık. İnanın bu yüzden bozuk olan psikolojisi bile düzeldi.”

‘ARTIK BİZE SAYGI DUYUYORLAR!

İşçilerden Uğur Sala ise “Flormar işçileri özellikle sosyal medyayı iyi kullanmalı. Yani direnişi duyurmaya devam etmeli. Ayrıca inancını da kaybetmemeli. Hiç uyumadan sabahladığımız, yeniden gelip fabrikalaya üretime girdiğimiz zamanlar oldu. Yıllarca sürecin tamamlanması için gayret gösterdik” dedi. Flormar direnişini izlediğinde Fransa’da yaşanan hareketliliği önemsediğini söyleyen Sala, “Kesinlikle Fransa’da tepkiler devam etmeli. Sanatçılara ulaşılabilir, sanatçılardan duyurmaları istenebilir” dedi. Mefar’da verdikleri mücadelenin kazanımını ise “Artık bize saygı duyuyorlar” sözüyle özetliyor.

Mefar’da çalışan kadın işçilerden Nur Karakaş da “Öncelikle işten atmaların olması nedeniyle üzgünüz. Umarım kısa zaman içinde kazanımla sonuçlanacak” dedi. “Flormar işçileri sabırlı olsun” diyen Karakaş şöyle devam etti: “Biz toplu çıkış olmasına rağmen yıllarca dayandık. Bugün geldiğimiz noktayı arkadaşlar ifade etti. Flormar işçileri de kazanımdan sonra bizim gibi hatırlayacak.”

 İLGİLİ HABERLER