Bizi takip edin
Bizi takip edin
Medya

Yüksel Mansur Kılınç: “10 Ocak tekrar Çalışan Gazeteciler Bayramı olacak”10.01.2019 23:22:06
Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü tekrar Çalışan Gazeteciler Bayramı olacak” dedi.

CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın meslek kuruluşları ile gazete, televizyon ve radyoları ziyaret etti.

Kılınç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) , DİSK Basın-İş ile Cumhuriyet, Birgün, Aydınlık, Yeniçağ, Halk TV, Ulusal Kanal, Tele1, Cem TV, Cem Radyo, Ulusal Radyo ve Yön Radyo’yu ziyaret ederek kurum temsilcileri ve medya mensupları ile medyanın sorunlarını konuştu.

1961 yılında Türkiye’nin, dünyanın en özgürlükçü basın yasalarından olan 212 sayılı yasayı çıkardığını ve o günün Çalışan Gazeteciler Bayramı ilan edildiğini anımsatan Kılınç, günümüzdeki koşulların  10 Ocak’ı kutlanan bir gün olmaktan uzaklaştırdığını, özellikle son yıllarda 10 Ocak'ın medya kuruluşlarının ve medya mensuplarının dayanışma içinde sorunlarını ele aldığı bir gün olduğunu kaydetti.

Türkiye’de köklü bir geleneğe ve büyük birikimlere sahip olan medyanın, kendisini devlet olarak gören “tek adam"ın kuşatması altında olduğunu vurgulayan Yüksel Mansur Kılınç; "Önümüzdeki günlerde daha zorlu bir mücadele dönemi bizi bekliyor. Ancak ülkemiz medyası bu zorlukları aşacak mücadele ve dayanışma gücüne sahiptir. Medya özgürlüğü medya örgütlülüğünden geçer. Özgür bir medya için hep birlikte mücadele edeceğiz. 10 Ocak tekrar Çalışan Gazeteciler Bayramı olacak" dedi.

Kılınç, medyadan gelen bir milletvekili olarak medya emekçileri ile her zaman dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğini belirterek, halkın haber alma hakkını kullanamadığı, medyası özgür olmayan ülkede demokrasinin olamayacağına vurgu yaptı.

 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS)

Türkiye Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası- DİSK Basın-İş

Cumhuriyet Gazetesi

Birgün Gazetesi

Aydınlık Gazetesi

Yeniçağ Gazetesi

Halk TV

Tele 1

Ulusal Kanal- Ulusal Radyo

Cem TV- Cem Radyo

Yön RadyoİLGİLİ HABERLER