Bizi takip edin
Bizi takip edin
Ekonomi

İsraf artıyor... Haftada iki ekmek çöpe gidiyor12.01.2019 19:55:03
Ticaret Bakanlığı'nın '2018 İsraf Araştırması'na göre çöpe atılan yemek miktarı 2017'ye göre arttı. Haftada 2 ekmeğin çöpe atıldığı saptanan araştırmada, cep telefonu değiştirme sıklığı 3,7 yıl...

Ticaret Bakanlığı'nın '2018 Türkiye İsraf Araştırması' sonuçlandı. Araştırma şirketi ve Hacettepe Üniversitesi akademisyenleri işbirliğinde 26 ilde 18-19 yaş aralığında, bin 405 ve 3 bin lira gelir grubunda, evli çalışanlardan oluşan 2 bin 209 tüketici ile yapılan anket verilerine göre hazırlanan rapor açıklandı. Araştırma; aylık ortalama hane giderlerinden konut, otomobil ve eşya sahipliğine; bireylerin israf algısından gıda, ekmek, giyim, tüketim davranışına ve israfına; geri dönüşüm kavramının toplumdaki yerinden, bireylerin tasarruf, birikim ve borçlanma davranışlarına kadar pek çok başlıkta önemli tespitler içerdi.

HAFTADA BİR ALIŞVERİŞ

Gıda tüketim davranışları ve israfına ilişkin anket sonuçlarına göre, bireylerin çoğunluğunun haftada bir gıda alışverişi yaptığı, en çok marketlerden ikinci sırada pazarlardan alışveriş yaptığı tespit edildi. Türk halkının geleneksel yapısı ve alışkanlıklarına paralel olarak hanelerin büyük çoğunluğunun evinde yemek pişirdiği belirlendi.

BİTİRİLMEDEN ÇÖPE ATILAN GIDADA ARTIŞ

2017 araştırma sonuçları dikkate alındığında bitirilemeden çöpe atılan yemek miktarında artış olduğu tespit edildi. Gıdaların tüketilmeden çöpe atıldığını belirtenlerin oranı yüzde 22,8. Bunun nedenleri gıdanın bozulması ve tüketilememesi olarak kayıtlara geçti. Araştırmaya göre, Türk halkının geleneksel gıdalarından olan ekmeğin her gün satın alma oranı beklenildiği üzere çok yüksek düzeyde. Araştırmaya katılanların bireysel günlük ekmek tüketim miktarı ortalama yaklaşık 0,78 adet olarak tespit edildi. Haftada ortalama 2 ekmeğin çöpe atıldığı tespit edilen araştırmada, satın aldığı ekmeği tüketemeden çöpe attığını ifade eden bireylerin oranı yüzde 11,7 olarak saptandı.

CEP TELEFONU DEĞİŞTİRME SIKLIĞI ORTALAMA 3,7 YIL

Araştırmaya göre cep telefonu olan bireylerin neredeyse tamamı akıllı telefon kullanırken, ortalama 3,7 yılda bir cep telefonunu değiştiriyor. Cep telefonu değiştirme nedenleri arasında öncelik bozulma ve piyasaya çıkan yeni modele sahip olma isteği. Genç yaştaki bireylerin daha ileri yaş gruptakilere göre daha sık cep telefonu değiştirdikleri belirlendi.

OTOMOBİL DEĞİŞTİRME SIKLIĞI 8 YIL

Rapora göre otomobil sahipliği, 2017 yılı araştırma sonuçlarına göre artış kaydederken, otomobil değiştirme sıklığı 8 yıl ve üzeri olarak belirlendi. Katılımcıların çoğunluğu ekonomik olduğu gerekçesiyle ulaşım aracı olarak toplu taşıma araçlarını kullanırken, ortak araç kullanımı çok düşük seviyede kaldı. Bir önceki yılın sonuçları ile karşılaştırıldığında otomobil sahibi olanların oranı yüzde 27,3’den yüzde 31,1'e yükseldi.

2017'DE MEVDUAT, 2018'DE ALTIN

Son 1 yıl içinde aylık gelirinin bir bölümünü biriktirerek finansal tasarruf yapanların oranı 2017’de yüzde 13,6 iken, 2018 yılında yüzde 38,1 olarak belirlendi. Öte yandan 2017 yılı araştırmasına katılan bireylerin çoğunluğu tasarruflarını banka mevduatında değerlendirirken 2018 yılı araştırmasına katılanların çoğunluğu tasarruf aracı olarak tercihini altından yana kullandı.

Araştırma sonuçlarına göre bireylerin yüzde 72,2’si, yerli malı kullanımının israfı önlemeye ve tasarrufa katkı sağlamaya olumlu etkisi olduğunu düşündüğünü belirtti.İLGİLİ HABERLER