Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Sri Lanka'da Paskalya Katliamı: Yüzlerce ölü ve yaralı21.04.2019 10:29:23
Sri Lanka iç savaşın sona erdiği 2009'dan bu yana en büyük saldırılara sahne oldu.

Sri Lanka'da  5 kilise ve üç otelde patlama meydana geldi. Saldırılarda 185 kişi hayatını kaybederken Paskalya Bayramını kutlamak için bir araya gelen yüzlerce Hıristiyan yaralandı. Patlamaların bomba kaynaklı olduğu ifade ediliyor. Sri Lanka basını ilk saldırılardan 6 saat sonra iki patlamanın daha meydana geldiğini yazdı. Ada ülkesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

Yerel kaynaklara göre 7. patlama Dehiwala'da bulunan Tropical Inn otelinde, 8. patlama ise Mahavilla Garden Yolu'nda meydana geldi.

İlk saldırılarda Kolombo'nun merkezinde bulunan lüks oteller Kingsbury, Shangri-la ve Cinnamon Grand ile Paskalya Bayramı törenleri yapılan üç Katolik kilise hedef alındı. Patlamaların hepsi yarım saat içerisinde meydana geldi. 

Saldırıların düzenlendiği kiliselerin başkent Kolombo'daki St. Anthony kilisesi,  Negombo'daki St. Sebastian kilisesi ve Batticaloa'daki bir kilise olduğu bildirildi. AFP'ye konuşan bir yetkili Batticaloa'da 300 kişinin hastaneye kaldırıldığı iletti.

Al Jazeera'nın yetkililerden aktardığına göre saldırılarda en az 185 kişi hayatını kaybetti. Kolombo'da ise 280 kişinin hastaneye kaldırıldığı ifade edildi. 

Hükümetin açıklamalarına göre ülkede sosyal medya servisleri ve mesajlaşma uygulamaları kullanıma kapatıldı.

Fransız haber ajansı AFP, Sri Lanka polisinin bugün yapılan saldırılar hakkında 10 gün öncesinden uyarıldığını yazdı. Habere göre yabancı bir istihbarat ajansı Sri Lanka polisini "Radikal İslamcı NTJ'nin önemli kiliselere intahar saldırıları düzenleyebileceği" konusunda bilgilendirdi. Bunun ardından Sri Lanka polis şefi ülkenin üst düzey yetkililerine bir uyarı metni yolladı.

Türkiye'den saldırıya dair ilk açıklama Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi. Çavuşoğlu sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, "Sri Lanka’da Paskalya Bayramı sırasında kilise ve otellerdeki masum insanları hedef alan terör saldırılarını lanetliyorum. Motivasyonu ne olursa olsun Christchurch’teki hain saldırıyla Sri Lanka’daki aynı: korkak, barbar ve acımasız. Terörün dini, milleti, coğrafyası yok. Sri Lanka halkına başsağlığı diliyorum" yazdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da "Sri Lanka'da Paskalya Bayramı'na denk getirilen terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. Bu saldırı tüm insanlığa karşı yapılmıştır. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve tüm #SriLanka halkına şahsım ve Milletim adına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyorum" ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise "Sri Lanka’da kilise ve otellere yapılan terör saldırısını lanetliyorum. Hayatını kaybedenlere taziyelerimi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyorum. Faili, kaynağı ve ideolojisi ne olursa olsun terörün her türünü reddediyoruz"  yazdı.

Saldırıyı henüz hiçbir grup üstlenmedi.

İLGİLİ HABERLER