Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

1 Mayıs’ı kim, nerede kutlayacak ?25.04.2019 08:38:23
Konfederasyonların 1 Mayıs programları belli oldu. Türk-İş Kocaeli’de, Hak-İş Şanlıurfa’da, Birleşik Kamu-İş Ankara Tandoğan Meydanı’nda, DİSK de Taksim Meydanı’nda olacak.

İşçilerin kıdem tazminatına dokunulmasına yönelik girişimlere karşı en net yanıtı vereceği 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü yaklaşıyor.

Aydınlık'ın haberine göre,  1 Mayıs yaklaştıkça da konfederasyonların programları da belli olmaya başladı. Türk-İş daha önce Kocaeli’de olacağını duyurmuştu. Hak-İş ise Memur-Sen ile birlikte Şanlıurfa’da 1 Mayıs’ı kutlayacağını açıkladı. DİSK’ten yapılan açıklamada da yıllardır izin verilmeyen Taksim’de kutlama yapılacağı ifade edildi.

Birleşik Kamu-İş ise 1 Mayıs’ı Başkentte kutlayacağını ilan etti. Konfederasyonların illeri belirlemesinin ardından kutlamaların tam olarak nerede ve saat kaçta olacağı da merak ediliyordu. Buna göre; Türk-1 Mayıs’ı Kocaeli’deki 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda sabah saat 10’da (eski adı Perşembe Pazarı) kutlayacak. Büyük bir miting olması beklenen buluşmada kıdem tazminatına karşı tepkiler öne çıkacak.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ TANDOĞAN’DA

Hak-İş ise Memur-Sen ile birlikte Şanlıurfa Çanakkale 18 Mart Caddesi Abide Toplama Merkezi yanında sabah saat 9’da bir miting yapacak. Mitinge genel başkan Mahmut Arslan da katılacak. Birleşik Kamu-İş ise 1 Mayıs’ta Ankara’da olacağını ilan etti. Konfederasyona bağlı sendikalarla birlikte saat 13.00’da Tandoğan Meydanı’nda bir miting yapılacağı bildirildi. Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Aydınlık’a yaptığı açıklamada, “1 Mayıs’ta 657 Sayılı Kanunun kaldırılması ve Bireysel Emeklilik Sisteminin zorunlu hale getirilmesine karşı açıklamalarımız olacak. Ayrıca vurgu yapacağımız en önemli konulardan biri de kıdem tazminatı olacak. Bu yüzden tüm halkımızı 1 Mayıs’ta Tandoğan Meydanı’na bekliyoruz” dedi.İLGİLİ HABERLER