Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yaşam

Otizmli Furkan’dan üç boyutlu resim sergisi19.5.2019 17:46:10
Furkan Akot, atık malzemelerden yaptığı resimlerle ‘Bit Pazarı’ adındaki sergisini açtı. Lise öğrencisi Akot’un okulunda açtığı sergide 122 eser bulunuyor. Anne Zehra Akot, oğlunun üretmeyi sevdiğini söyledi


Kocaeli’nin Başiskele İlçesi’nde güzel sanatlar lisesi öğrencisi 17 yaşındaki otizmli Furkan Akot ‘Bit Pazarı’ adını verdiği yağlıboya, pastel, karakalem ve üç boyutlu heykel ile tablolardan oluşan altıncı kişisel sergisini okulunda açtı. Akot’un eserleri imgesel, desen ve atık kağıt ve plastikten oluşuyor.

Annesi Zehra Akot, Furkan’ın bir buçuk yaşında otizmli olduğunu fark ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Çok yoğun bir süreç oldu bu bizim için, ama bu süreçte Furkan, boyalarla, kalemlerle çok iç içeydi ve o arada okuma yazma işini halletmiş oldu. Onun hayatında sanat hep vardı, ilgisi vardı materyallere karşı. Sekizinci sınıfta profesyonel anlamda destek almaya karar verdik. Bir lise seçmek istediğimizde bunun güzel sanatlar lisesi olduğunu düşündük. Furkan da böyle istedi, sonra Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi’nin sınavına girerek kaynaştırma kontenjanından kazandı ve şu an 11’inci sınıf öğrencisi olarak devam ediyor. Furkan soyut çalışmalardan çok hoşlanıyor, atık malzemeleri kullanmayı çok seviyor, çamurla arası çok iyi. Kendince bir şeyler yapmayı ve üretmeyi çok seviyor. 

Öğretmenlerin de desteğiyle Furkan’ın kısa süre içerisinde iyi bir yere geldiğini söyleyen Görsel Sanatlar Öğretmeni Sibel Talas ise şunları kaydetti:

“Bu sergi 122 eserden oluşuyor. İçerisinde desen, imgesel, iki boyutlu, üç boyutlu röprodüksiyonlar ve karışık teknikte yaptığı çalışmalar var. Furkan okula geldiğinde ilk iki yıl öğretmenlerimizle beraber çalışmaya başladı. İlk geldiği dönemler çok istekliydi, öğretmenlerimizin de çok büyük desteğiyle birlikte çok iyi bir yere geldiğini düşünüyorum. Çok başarılı bir sergi oldu. Furkan kendini sanatla buluyor diye düşünüyorum, çok güzel çalışmalar yapıyoruz beraber.”

Furkan’ın her sergisinde kendisini biraz daha ilerlettiğini ifade eden Sibel Talas, şöyle devam etti:

“Çalıştıkça daha mutlu oluyor ve kendini daha iyi hissediyor. Ama en güzel yanı da mutlaka atıkları biriktiriyor onlar yaptığı eserlerde kullanıyor. Herhangi bir şey atıldığı zaman onu asla bırakmıyor, onu alıp geri dönüştürmeye çalışıp bir sanat eserinde kullanıyor. Bunlar çok güzel şeyler. Biz onun burada çok mutlu olduğunu düşünüyoruz, biz öğretmenleri olarak onun çok daha iyi yerlere gelmesi için çalışıyoruz.”

Kaynak: AydınlıkİLGİLİ HABERLER