Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Suriye'de yeniden inşa başlıyor24.5.2019 10:41:33
2011 yılında başlayan Suriye krizinde artık savaş neredeyse sona ermiş durumda. Şimdi sırada 350 milyar doları bulması beklenen ülkenin yeniden inşa faaliyetleri var.

Suriye'de savaş sona yaklaşıyor. Sahada bulunan ülkeler şimdiden ülkenin yeniden inşası için kolları sıvamış durumda. Çin, Rusya ve İran'ın bu süreçteki en aktif ülkeler olacağı değerlendirilirken ABD ve Türkiye'nin sürece nasıl dahil olacağı henüz netleşmedi.

Yeni Mesaj'ın haberine göre Suriye'de barış ve istikrarın tesis edilmesinden sonra Rusya, ülkenin yeniden inşasına yoğunlaşacak. Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (MGİMO)'nden Suriye ve Ortadoğu uzmanı İgor Matveyev, "Suriye'ye nihayet istikrar geldiğinde her iki ülkeye karşılıklı fayda sağlayan bir ticaret ve ekonomik işbirliği imkanı doğacaktır" dedi. Matveyev'e göre, Suriye'deki sosyal ve ekonomik hayatın yeniden dirilmesinde Rusya'ya düşen önemli görevler var. Tahminlere göre Suriye'nin yeniden inşası için yaklaşık 350 milyar dolar harcanması gerekiyor.

ABD'de yayımlanan Foreign Policy dergisindeki bir değerlendirme, Rusya'nın dört yıllık askeri operasyon döneminin ardından kısa vadeli hedeflerini büyük oranda gerçekleştirdiği ve Suriye politikasında yeni bir aşamaya geçmeye hazırlandığı görüşüne yer verilmişti.

Buna göre, 350 milyar dolara mal olması beklenen Suriye'nin yeniden inşasında Rusya büyük bir paya sahip olabilir. Uzmanlar, bu 350 milyar dolarlık devasa bütçeden Rusya'dan sonra en büyük payı ise İran'ın alacağını düşünüyor. Ancak ambargolar altında ekonomisi zorda olan İran'ın pastadan alacağı pay bu yüzden sınırlı kalabilir.

TÜRKİYE DE KATILACAK

Bu bağlamda müteahhitlik konusunda bölgenin en tecrübeli ülkesi olan Türkiye'nin de adı yeniden inşa faaliyetlerine katılacak ülkeler arasında geçiyor. Ancak uzmanlar, bu konuda aşılması gereken son bir engel olduğuna dikkat çekiyorlar.

Buna göre Türkiye ile Suriye Hükümeti arasında resmi diplomatik temasların henüz kurulmamış olması, bu pastadan Türkiye'nin pay almasının önündeki yegane engel.

Uzmanların 10-15 yıldan daha uzun bir süre devam edeceğini öngördüğü Suriye'nin yeniden inşa faaliyetlerinden Türkiye'nin alması muhtemel payın 70 ila 90 milyar dolar seviyelerine çıkabileceği ifade ediliyor.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, daha önce yaptığı açıklamada savaş süresince kendilerine yardım eden ülkelerin inşa faaliyetlerinde de öncelikli rolü olacağını söylemişti.İLGİLİ HABERLER