Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

2. Datça Bilim Şenliği başlıyor24.5.2019 16:57:48
Bu yıl ikinci kez düzenlenen Datça Bilim Şenliği Cumhuriyet Meydanı'nda okul öncesinden lise öğrencilerine kadar her yaştan çocuğu bekliyor.


Datça Kaymakamlığı, Datça Milli Eğitim Müdürlüğü ve Datça Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleşen şenlikte, bu sene de çocukların basit ancak kapsamlı deneylerle bilimin işleyiş yasalarını anlaması hedefleniyor.

Saat 17.00'da başlayacak şenlik sonrası çocukların yakından tanıdıkları ve sevdikleri Şubadap Çocuk müzik grubu sahnede olacak. Konser saat 19.30'da başlayacak. 

Sifigu Üreten Çocuklar Akademisi bu yıl da Datça'daki öğretmenlerin gönüllü katkılarıyla atölyeleri gerçekleştirecek. Şenlik için çevre köylerden merkeze çocuklar öğretmenleri eşliğinde gelecek ve atölyelerle deneyimleyerek öğrenececek. 

Çocukların katılımcı olabileceği atölyeler arasında şunlar var: Bitkilerde iletim, akrebi tanımak, motorlu uçak yapımı, ses nasıl titreşir?, atık malzemelerle deneyler, taş baskı, 3D kalem, sanal gerçeklik, mikroskop kamera, astronotlar nasıl hareket eder? 

Bu yıl, Datça'da yaşayan puzzle ustası Yavuz Demirhan da şenlik içinde çocuklarla birlikte olacak ve onların farklı bakış açılarını kullanarak bulmacalar çözmelerine yardımcı olacak.

Türkiye'nin yedi bölgesinde toplam 10 farklı ilde 20 noktada, kırsal yerlerde yaşayan çocuklarla birlikte atölyeler gerçekleştiren Bayer Genç Bilim Elçileri Bilim Tohumları Ekibi de şenlik kapsamında Datça Cumalı'da Mustafa Kutluay İlkokulu'nda atölyeler yapacak. 

Gezici bir araçla üniversiteli gençlerin öncülüğünde yapılan atölyeler arasında şunlar var: "Siyah gerçekten siyah mı?", "Sütün içinde dans eden renkler", "Çığlık atan balonlar", "Sihirli peçete", "Kırmızı lahana kimyası." İLGİLİ HABERLER