Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Zaferin arkasındaki sakin güç: KILIÇDAROĞLU24.6.2019 07:41:21
Yıllardır uyguladığı kapsayıcı politikasını sabırla sürdüren Kılıçdaroğlu'nun Adalet Yürüyüşü ile başlattığı süreç İstanbul seçimlerine uzanan bir zaferi de beraberinde getirdi.

Kapsayıcı, sakin, sabırlı, kararlı...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kişiliğindeki bu özellikler ile CHP Genel Başkanı seçildikten sonra uyguladığı politikalar birleşince ortaya CHP tarihinin en büyük başarılarından biri çıktı. 

Kemal Kılıçdaroğlu 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra AKP’nin çoğunluğu kaybettiğini görerek CHP’nin kucaklayıcı bir üslup ile halka kendini anlatması stratejisini hayata geçirdi.

CHP’nin elindeki yerel yönetimlerde  toplumun ihtiyacı olan “hizmet” lerin tolumun tüm kesimlerine ulaştırılması için büyük çaba ortaya koyan Kılıçdaroğlu CHP’li belediye başkanlarını da bu yönde teşvik eden adımlar attı.

2017’de yapılan Cumhurbaşkanlığı referandumunda kapsayıcı bir üslupla toplumun tüm kesimleriyle buluşan Kılıçdaroğlu son seçimde miting meydanlarında sert söylemlerle polemik yapmak yerine yine toplum kesimleriyle buluşmalar gerçekleştirdi.

Parti içinden ve dışından gelen tüm eleştirilere  rağmen ittifak politikalarını hayata geçiren Kılıçdaroğlu İYİ Parti, Saadet Partisi, HDP ve AKP tabanına sıcak mesajlar göndererek kutuplaşmayı aşma yönünde adımlar attı.

Kılıçdaroğlu özellikle Ankara’da Mansur Yavaş, İstanbul’da ise Ekrem İmamoğlu’nun adaylaşması için tüm eleştirilere rağmen iradesini kararlı bir şekilde kullandı.

Adayların partinin kendi içindeki bütünlüğünü  zedelememesine de dikkat eden Kılıçdaroğlu, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa başta olmak üzere bir çok ilde başarılı ilçe belediye başkanlarını büyükşehir adaylığına taşıdı.

Genel başkanlık yarışında kendi aleyhine imza toplayan ekibin başında bulunan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın Bolu’dan aday olmasının da önünü açan Kılıçdaroğlu uzun yıllar sonra Bolu’nun da kazanılmasını sağladı.

Sonuç olarak Kılıçdaroğlu’nun uzun süre dikkatle ördüğü ve uyguladığı strateji ile CHP 31 Mart Yerel Seçimlerinde  25 yıl sonra İstanbul ve  Ankara’yı kazandı. Türkiye’nin 3 büyük kentinin yanısıra Adana, Antalya, Mersin, Bolu, Bilecik, Kırşehir, Ardahan, Artvin CHP’nin kazandığı yeni iller oldu.

YSK DARBESİNE KARŞI KARARLI DURUŞ

Kılıçdaroğlu, 31 Mart'tan sonra YSK eliyle İstanbul halkının iradesi gaspedilirken de kararlı, sakin, kapsayıcı duruşunu bozmadı. Seçimlerden sonra Ankara'da linç giriyimine uğramasına rağmen sakinliğini korudu. 31 Mart gegesi ile 23 Haziran gecesi arasındaki 54 günlük süreçte provokasyonlara karşı CHP tabanının uyanık ve kararlı olmasını sağladı. 

Halka olan güvenini her vesileyle dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu 23 Mart gecesi CHP Genel Merkezi önünde yaptığı zafer konuşmasında da aynı duruşunu sürdürdü. 

Her şey adalet yürüyüşüyle başladı diyerek konuşmasına başlayan kılıçdaroğlu, "Adalet istedik, huzur istedik, hak istedik. Hak, hukuk ve adalet dedik" diye sürdürdü sözledini. 

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

 Türkiye demokrasiye inananlarla gurur duyuyor.

- Her şey adalet yürüyüşüyle başladı. Adalet istedik, huzur istedik, hak istedik. Hak, hukuk ve adalet dedik. 

- Bütün dünyaya sesimizi duyurduk. Mısır'daki sağır sultana bile sesimizi duyurduk. 

- Getirmek istemediler, engellemek istediler, bütün engelleri hep birlikte aştık. En son İstanbul seçimlerinde aştık.

- Ve bizler hep birlikte bir demokrasi destanı yazdık. Her türlü baskıya rağmen, devletin bütün imkanlarını kullanmalarına rağmen, bu ülkenin insanı baskıdan değil, demokrasiden yana tercihini koydu ve demokrasiyi şahlandırdı.

- Söylemiştim, Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırdığımız zaman bir anlam kazanacak diye. Ve bunu büyüteceğiz, güçlendireceğiz. Demokrasi kararlılığımızı bütün dünyaya bildireceğiz, ve bildirdik de. 

- Bu demokrasi destanının yazılmasında önce CHP'nin bütün örgütlerine yürekten şükranlarımı sunuyorum.

- Anadoluda gözleri, yürekleri ve düşünceleri İstanbul seçimlerinde olan, Ekrem İmamoğlunu destekleyen bütün yurttaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. 

- İYİ Parti'nin sayın başkanına ve milletvekillerine yürekten teşekkür ediyorum.

- Millet İttifakı'nda olmamakla birlikte bize destek veren AK Partili, ülkücü, HDP'li, Saadet Partili kardeşlerime teşekkür ediyorum. 

- Farklı siyasi düşüncelere sahip olmakla birlikte demokrasi destanı yazdık, bundan daha güzel bir şey olamaz. 

- Artık hiçbir güç mazbatayı vermemezlik edemez. 

- Artık saraylarda oturup egemen olarak herkesi etkileyeceğini düşünenler halkın iradesine artık saygı duymak zorundalar. 

- Biz adaletten, hukuktan yanayız ve adaleti her ortamda savunacağız.

- Bu saatten sonra Türkiye süratle gerçek gündemine gölmedi. Geniş tanımlı işsiz sayımız 8 buçuk milyona yanaştı. Bu ülkenin işsizi, çiftçisi, emeklisi, sanayicisi, serbest meslek çalışanı, hemen hemen toplumun herkesinde büyük bir huzursuzluk vardı. Şimdi demokrasi çıtasını birlikte yükselteceğiz. Bizim gücümüz, demokrasilerdeki en büyük güçtür. 

- Mücadelemizi kadınlarla birlikte yapacağız, çocuklarımızla birlikte yapacağız, 82 milyon demokrasi sınavını verdik. Şimdi demokrasiyi yüceltme zamanı. Birlikte yücelteceğiz, insanlarımıza birlikte sahip çıkacağız. Birlikte Türkiye'yi büyüteceğiz.

- Düşünen, filinta gibi genç bir çocuğumuz 'Her şey çok güzel olacak' diyor. Onun beklentileri karşılandı ve her şey çok güzel oldu. 

- Ekrem Bey'in rakipleri kazanamamış olabilirler, ama kimse unutmasın, kazanan demokrasidir, Cumhuriyettir. 

- Ankara'da bir tarih yazdık, Mansur Yavaş'ı Ankaralılar, sizler seçtiniz. Mansur başkan Ankara'yı cumhuriyetin, kuruluşun ve kurtuluşun başkenti yapacaktır. 

- Göreceksiniz, Ekrem İmamoğlu da 3 büyük imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul'u dünyanın en önemli markası yapacaktır.

- Ve Ekrem başkan önümüzdeki günlerde mazbatasını alacak, hakkı ikinci kez teslim edilecek. Tabii her belediye başkanına da nasip olmaz ikişer ay arayla iki kez arka arkaya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçilmek. 

- Engel çıkarmak istediler, engeller aşıldı. Artık hiçbirimizin önünde hiçbir engel yok. Herkesi kucaklayacağız, bizi eleştirenleri de. Hiçkimseye kin beslemeyeceğiz. Kucaklayıcı bir dil kullanacağız, herkese, her düşünceye saygı göstereceğiz. 

- Düşünün, CHP bundan sonra 82 milyonun partisidir, 82 milyonu kucaklayacaktır ve 82 milyonun sorunlarına odaklanacaktır. 

- CHP artık hiçkimseyi kimliğinden, inancından ve yaşam tarzından ötürü ötekileştirmeyecektir. Herkesin kimliği ve inancı onun şerefi olacaktır.

- Bizler bir arada huzur içerisinde yaşamak istiyoruz. Bizler hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye'de yaşamak istiyoruz. 

- Bizler huzur ve barış içerisinde bir Türkiye'yi inşa etmek istiyoruz. 

- Yolumuz uzun ama yolumuz güzel, kararlıyız, inançlıyız, herkesi ama herkesi kucaklıyoruz, selamlarımızı gönderiyoruz. Adalet Yürüyüşü'nde 'Geldik bir duvara dayandık, o duvarı yıkacağız' demiştim. Şimdi o duvar parça parça yıkılıyor. 

- Demokrasinin önündeki bütün engelleri huzur ve barış içerisinde kaldıracağız. 

- Hepinize en içten selam ve saygılarımı sunuyorum. Demokrasi içinde yürüyeceğiz, demokrasiyle yürüyeceğiz.

 İLGİLİ HABERLER