Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Ayaz ve Nupelda son yolculuklarına uğurlandı16.7.2019 17:55:08
Tunceli'nin Ovacık ilçesinde patlayıcının infilak etmesi sonucu yaşamını yitiren Ayaz (8) ve Nupelda Güloğlu (4) kardeşleri cenazeleri, gözyaşları arasında yan yana kazılan mezarlarda toprağa verildi.

Ovacık’ın Bilgeç köyü kırsalında dün Ayaz ve Nupelda Güloğlu kardeşler hayvan otlatırken arazide buldukları patlayıcı infilat etti.

Patlamada Ayaz Güloğlu olay yerinde, kız kardeşi Nupelda ise kaldırıldığı Elazığ’daki hastanede yaşamını yitirdi. 

Güloğlu kardeşlerin cenazeleri, Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi’ndeki otopsilerinin ardından bugün yakınları tarafından teslim alınarak Ovacık’taki Munzur Baba Cemevi’ne getirildi.

Buradaki cenazeye, Vali Tuncay Sonel, HDP Tunceli milletvekili Alican Önlü, Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cenazede konuşan Alevi Dedesi Zeynel Batar, “Olaya sebebiyet verenlere bin kere lanet olsun. Bu masumlara kıyanlara lanet olsun” dedi. Alevi dedesinin okuduğu ağıtın ardından cenaze erkânı yapıldı.

İki çocuğunu da kaybeden acılı anne ve baba gözyaşlarına boğuldu.

Cenazenin töreninin ardından Güloğlu kardeşler, Çakmaklı köyü mezarlığında yan yana kazılan mezarlarda toprağa verildi.

TUNCELİ BAROSU: MAYINLAR TEMİZLENSİN

 Tunceli Barosu'ndan olaya ilişkin yapılan açıklamada bölgedeki mayınların temizlenmesi gerektiğine vurgu yapılarak şöyle denildi:
“Dün itibariyle katıldığımız Ayaz’ın otopsisinde bizleri tarifi mümkün olmayan bir acı ile ilimizi karşı karşıya bırakmıştır. Valiliğin resmi açıklamasında ölümlere el yapımı patlayıcının sebebiyet verdiği belirtilmiştir. Ölümlere sebebiyet veren patlayıcının türü adli soruşturma neticesinde açıklığa kavuşturulacaktır; Bizlerde Baro olarak bunun takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz. İlimizin can ve mal güvenliğini ağır şekilde ihlale uğratabilecek bir mayın gerçekliği de var.

Ülkemizin, Birleşmiş Milletler’e (BM) 2004 yılında sunduğu raporlara göre Tunceli'de 10.557 kara mayını/anti-personel mayını bulunmaktadır. Bir belirlemede bulunalım, Türkiye'de sınır illeri hariç en fazla mayının bulunduğu il Tunceli'dir. Ülkemizin de taraf olduğu anti-personel mayınlarının imhasına dair Ottowa Sözleşmesi hükümleri yerine getirilerek bu anti-personel mayınları imha edilmeli ve gerek sözleşmeden ve gerekse hukukumuzdan kaynaklı gerekli tedbirler alınmalıdır.”

İLGİLİ HABERLER