Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

'20 yılda bir arpa boyu bile yol alınmadı'17.8.2019 07:41:31
Marmara depreminin üzerinden 20 yıl geçti. Uzmanlar 20 yıl boyunca İstanbul’da depreme hazırlık için “bir arpa boyu” bile yol alınmadığı görüşünde.

Cumhuriyet'e konuşan deprem uzmanları olası bir İstanbul depremi ile ilgili uyarılarda bulundu. 

'GERİYE GÖTÜRÜR' 

Tayfun Kahraman- TMMOB İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkanı 
20 yıl çok ve bu sürede yapılabilecek çok şey varken, biz bir arpa boyu yol kat edemedik. İstanbul, hâlâ depreme hazırlıksız ve hâlâ tüm kenti ilgilendiren özellikle yapısal problemlere ilişkin olumlu adımlar atılmadı.

Konutlarımızın yani yaşam mekânlarımızın hali ise ortada, bugün İstanbul’da deprem olmadan yapılar kendiliğinden çöküyor. Bu yapı stoku varlığını korurken İstanbul için geçen 20 yıllık sürenin olumlu bir şekilde kullanıldığını, bir şeylerin değiştiğini söylemek mümkün değil. Herkesin artık bildiği gibi İstanbul’da deprem sonrası afet toplanma alanlarının neredeyse tamamı, plan değişiklikleri ile yapılaşmaya açıldı. 
Bunun sonucunda İstanbul’da depremden sonra çadır kentlerin kurulabileceği, insanların sığınabilecekleri açık alanların artık neredeyse kalmadığını söylememiz gerekiyor. Böyle bir deprem, bırakın İstanbul’u Türkiye’yi oldukça geriye götürecektir. İstanbul’da depremin açacağı yaraların onarılması neredeyse imkânsız olacaktır.
Bu tabloda, depreme nerede yakalanacağımızı bilmiyoruz. Ama nerede olursak olalım, bu tablo tehlike altında olduğumuzu gösteriyor. O sırada evde, işte, okulda, hastanede ya da markette olabiliriz. 
Evimiz oldukça güvenli olsa bile, kamu yapıları ya da diğer yapılar içinde depreme yakalanabiliriz. Sadece kendi barınaklarımızı değil, tüm yapılarımızı depreme karşı güçlendirmeli, önlemlerimizi arttırmalıyız.

'28 KEZ DEĞİŞTİ'

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan
1985 tarihli imar yasası bugüne kadar 28 kez değişikliğe uğramasına rağmen afet risklerini azaltacak içeriğe kavuşamadı. Yapı müteahhitliği yasası yok, ancak 2 Mart 2019’da Yapı Müteahhitliği Yönetmeliği çıkarılabildi. 1999 depreminden ancak 20 yıl sonra, yüzlerce yüksek yapı inşa edildikten sonra, 1 Ocak 2019’dan geçerli olmak üzere yeni deprem yönetmeliği ve deprem tehlike haritası uygulamaya konulabildi. Afet risklerini azaltma yönetimi halen afet müdahale, yardım ve yara sarma anlayışının önüne geçemedi.

Nüfusu 17 milyona doğru artan ve artmaya da devam edeceği anlaşılan İstanbul mega-şehrinin çevresindeki iller dahil önümüzdeki 25 yılda yüzde 65 olasılıkla 7 ve daha büyük bir depreme maruz kalacağı bilim camiası tarafında kabul edildi. Her yıl yüzde 2 oranında artan bu tehlike hem Marmara’yı şiddetle sarsacak ve hem de tırmanma yüksekliği 5 metreye varacak yükseklikte tsunamiye neden olacak.. 
Afet zararlarının azaltılması sağlıklı ve sürekli gelişmenin en can alıcı unsuru. Bu konuda hükümetler ana sorumlu. Çalışmalarda sivil toplum örgütleri, özel sektör, uzmanlar ve akademisyenler mutlaka yer almalıdır. Yerel yönetimler ve mahalle afet gönüllüleri sistemi güçlendirilmeli.
Risk yönetimi ve kayıpların azaltması çalışmalarının planlama, eğitim, arazi kullanım yönetimi ile bütünleşmesi gerekir.
Afet öncesi ve sonrası dönemlerde kullanılacak gelişmiş bir iletişim ve bilgilenme ağı tesis edilmelidir. Bütünleşik Olay Komuta Sistemi kurulmalı, sistem sayısal ve tek numara üzerinden çalışmalıdır.
Arazi kullanım kararlarında risklerin önlenmesi stratejik öneme sahip olmalı, rant amaçlı müdahalelerden uzak durulmalıdır.

'KARTAL GERÇEĞİ'

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna ise Kartal’da Sema Sokak’ta yaşanan ve 21 yurttaşın ölümüne neden olan bina çökmesini anımsatarak “Kartal, İstanbul gerçeğini yansıtmaktadır. Bina ruhsatlıdır. Ancak yerel yönetim asli görevi olan denetimi gerçekleştirmemiş, sonradan binaya üç kaçak kat çıkılmıştır. Müteahhidin, yerel yönetimin, binada oturan vatandaşların zincirleme ihmali, vurdumduymazlığı faciaya yol açmıştır. Bina için İmar Barışı’na başvurulmuş olduğunun açığa çıkması, İmar Barışı’nın yol açacağı olumsuz sonuçları netleştirmiştir” diye konuştu.

'SARSINTIYA GEREK YOK, ÇÖKÜYORUZ'
Jeoloji Mühendisleri, depremin büyüklüğünün önemli olmadığını, İstanbul’un sarsıntısız da çöktüğüne dikkat çekti. Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde dün yapılan açıklamada, “Beklediğimiz 7.2 büyüklüğündeki depreme İstanbul’un altyapısı dayanmaz. Çarpık kentleşme halen etkin. Marmara Denizi kirlilik yüzünden can çekişiyor. Ormanlar tahrip edilip inşaat yapılıyor” denildi.

İstanbul’un Kâğıthane, Sancaktepe, Beyoğlu ve Esenyurt, ilçelerinde meydana gelen çökmeleri anımsatan Prof. Dr. Naci Görür, binalar yeterli mühendislik hizmetleri olmaksızın inşa edildiğinden deprem olmaksızın da çökmelerin oluştuğunu belirtti.İLGİLİ HABERLER