Bizi takip edin
Bizi takip edin
Spor

Cenk İldem'in hayali olimpiyat şampiyonluğu18.9.2019 14:25:53
Kazakistan'da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda bronz madalya kazanan Cenk İldem, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda altın madalya hedeflediğini söyledi.


Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'dan düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stil 97 kiloda üçüncü olan Cenk İldem, gelecek yıl yapılacak Tokyo Olimpiyatları'nda da güzel başarılara imza atacaklarını söyledi.

Milli güreşçi Cenk İldem,  1,5 yıl önce geçirdiği trafik kazası nedeniyle 2 yıldır şampiyonalara katılamadığını belirterek, "O gece dün gibi aklımda. Bir daha yürüyebilecek miyim, spor yapabilecek miyim diye düşündüm." dedi. 

Sakatlanmasına rağmen, şampiyona için çok çalıştığını ve son bir yılda zor bir zamanlar geçirdiğini ifade eden Cenk, "Hedefim final yapmaktı. Ona göre hazırlandım, çok mutluyum. Madalya almayı özlemiştim." diye konuştu. 

Grekoromen stil 97 kiloda olimpiyat kotası alan Cenk İldem, yaptığı açıklamada, en büyük arzusunun olimpiyat şampiyonluğu olduğunu belirterek, "Son dört yılın en zor dünya şampiyonasıydı. Çünkü 2020 Tokyo Olimpiyatları'nın vizeleri burada veriliyordu. Benim de bir olimpiyat hayalim vardı. Tek hayalim, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda altın madalya alıp güreş hayatıma son vermek." ifadelerini kullandı.

 

"O yüzden benim için burası çok önemliydi." diyen Cenk, şunları kaydetti:

"Kendi adıma zor bir sezon geçirdim. 1,5 yıl önce başıma gelen olaylar oldu. Bir çocuğun emekleyerek yürümesi gibi her şeye tekrardan başladık. Çok şükür en azından dünya üçüncüsü oldum, boş dönmüyorum. Aynı zamanda olimpiyat kotasını aldık. Eksiklerimizi gidereceğiz. Tokyo'da özlem duyduğumuz altın madalyaya kavuşacağız inşallah."

CENK İLDEM

5 Ocak 1986 İstanbul Şişli doğumlu. Grekoromen stil 98 kg kategorisinde mücadele eden milli güreşçi halihazırda İstanbul Büyükşehir Belediyespor kulübünde güreşmektedir. Antrenörlüğünü de babası Hüseyin İldem yapmaktadır.


IMG_2624
BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLİĞİ YAPIYOR
Niğde Üniversitesi’nin beden eğitimi bölümünü bitiren Cenk İldem, 2007’den beri Şişli Meslek Lisesi’nde beden eğitimi öğretmenliği yapmaktadır.

Cenk İldem hem gençler düzeyinde hem de büyükler düzeyinde birçok madalya kazandı. Gençler düzeyinde yarıştığı 2005-2007 yılları arasında 2 kez Avrupa Şampiyonluğu ve 1 kez de Dünya Şampiyonu oldu. Büyükler klasmanında ise 4 kez Avrupa üçüncülüğü, Avrupa İkinciliği, iki kez Dünya üçüncülüğü, Akdeniz Oyunları birinciliği ve Dünya kupası ikinciliği elde etti.

KUŞAKTAN KUŞAĞA GÜREŞÇİ AİLE
Kendisi gibi güreşçi olan babası Hüseyin İldem kariyerini 1980-1990 yılları arasında grekoromen stil 74 kg kategorisinde sürdürdü. 1983 yılında düzenlenen Dünya Gençler Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazandı. Cenk de babasının teşvikiyle güreşe on yaşında başladı. O tarihten itibaren babası Cenk İldem’in antrenörlüğünü yapmaktadır. Kardeşi Kansu İldem de grekoromen stil 85 kg kategorisinde kariyerini sürdürmektedir. En büyük hedefleri aile olarak üç-dört kuşak güreşe hizmet etmek. Cen İldem İBB’ nin alt yapısından yetişip büyüklerde madalya alan tek sporcu.İLGİLİ HABERLER