Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

'AF' düzenlemesi TBMM'ye geliyor... Pakette neler var?22.10.2019 09:01:42
AKP, 1. yargı paketinin TBMM'de kabul edilmesinin ardından, uzun süredir kamuoyunda tartışılan "infaz indirimi" düzenlemesini öncelikli gündemine aldı.

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre, düzenlemenin, bundan sonra getirilmesi düşünülen yargı paketleri içinde değil, ayrı bir düzenleme olarak Meclis'ten geçirilmesi planlanıyor…Yılbaşından önce TBMM’den geçirilmesi planlanan düzenlemenin, bir kereye özgü değil, infaz indirimi ve denetimli serbestlik koşullarında kalıcı yasal düzenleme içerdiği belirtiliyor.

Cezaevlerinde halen 280 bin civarında tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Cezaevlerinin toplam kapasitesi ise 218 bin.Yapılacak infaz düzenlemesiyle, cezaevinden en az 38 bin kişinin hemen tahliye olacağı hesaplanıyor.

İNFAZ ORANI YARI YARIYA DÜŞÜRÜLECEK

Kalıcı bir düzenleme arayışında olan AK Parti, 2/3 oranındaki infaz süresini yarı yarıya indirmeyi, kalan cezanın da 1/5 oranında denetimli serbestlik olarak düzenlenmesini öngörüyor. Bu 10 yıl hapis cezası almış bir kişinin 4 yıl cezaevinde kalması anlamına geliyor. Edinilen bilgiye göre cezalarda yaşlara göre de bazı kademelendirmeler yapılacak, kadınlar ve yaşlılar için ev hapsi seçeneği olacak.

1 AY CEZA ALAN 12 GÜN YATACAK

AK Parti kaynaklarına göre infaz kanununda yapılacak değişiklikte ana hedef toplumdaki adalet duygusunu zedeleyen “cezasızlık” olarak algılanan durumun ortadan kaldırılması olacak. Yaralama suçundan 1-2 yıl hapis cezası alan bir kişinin infaz kanunu nedeniyle cezaevine girmediğine dikkat çeken bir yetkili yapılan düzenleme ile hapis cezası alan herkesin mutlaka cezaevine gireceğini söyledi. Üzerinde çalışılan teklife göre 1 ay ceza alan kişi dahi 12 gün cezaevinde yatacak.

EN AZ 38 BİN KİŞİ TAHLİYE OLACAK

AK Parti’nin infaz düzenlemesi çalışmasının ne kadar tutuklu ve hükümlüyü etkileyeceği de değerlendiriliyor. AK Parti kaynakları, üzerinde çalışılan teklif uzun vadedeki sonuçlarının yanı sıra yasalaşmasıyla birlikte ilk etapta en az 38 bin kişinin de tahliyesini sağlayacağını belirtti.

MHP İLE GÖRÜŞMELER BAŞLADI

MHP, AK Parti’nin infaz kanununda kalıcı düzenleme içeren çalışmasından yaklaşık 1 yıl önce Meclis’e bazı suçlarda 5 yıl şartlı ceza indirimi öngören bir teklif sunmuştu. Bu çalışma kapsamında MHP’nin teklifinin de masaya yatırıldığı biliniyor.

Edinilen bilgiye göre AK Parti ile MHP’li yetkililer arasında hazırlanan paket için bir görüşme trafiği başladı. MHP’li bir yönetici AK Parti’nin infaz kanununda değişiklik öngören düzenlemesi için, “Hem cezalar hem de ceza yatış oranı arttı. Bu da cezaevlerini doldurdu. Düzenlemelerin suç işleme oranını ne kadar azalttığı, caydırıcılık etkisini sorgulamak gerek. Genel kanaat çok faydalı olmadığı yönünde. Bu açıdan yeniden revize edilmesi olumlu. Biz de makul buluyor, gelecek açısından faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu konuda uzlaşılır bir zemin var” dedi.

MHP TEKLİFİ DE MASADA

İnfaz kanununda yapılacak kalıcı bir değişikliğe olumlu bakan MHP kendi teklifinden de vazgeçmiş değil. “Şartlı Ceza İndirimi teklifimizin arkasındayız” diyen MHP’li bir yetkili şunları ifade etti:

“İyi bir zemin var. Beraber müzakere ediyoruz. Bizim teklifimiz şartlı ceza indirimi, onlar ise kalıcı bir düzenlemeden yana. Karşılıklı görüştük. Bu meseleleri gündem olmaktan çıkaracak bir hamle yapılmasını konuşuyoruz. Onlardan gelen açıklamalar da olumlu. Biz de süreci hassas bir şekilde yürütüyoruz. İttifak ruhu içinde sabırla bekliyoruz. Yıl bitmeden olumlu bir adım atılması arzusundayız.”

AK PARTİ, UYUŞTURUCU VE ÇETE SUÇLARININ DA KAPSAM DIŞI OLMASINI İSTEDİ

Terörle mücadele, devlet güvenliği, cinsel saldırı gibi çok sayıda suçu kapsam dışı bırakan MHP teklifine AK Parti’den gelen en net itiraz uyuşturucu suçuna da şartlı ceza indirimi getirilmesi oldu. AK Parti uyuşturucu suçunun yanı sıra TCK 220’de düzenlenen organize suç örgütünün de kapsam dışına çıkarılmasını istiyor. Eğer bu konularda anlaşma sağlanırsa MHP’nin teklifinin istisnalar arttırılarak infaz kanunu düzenlemesi içinde yer alabileceği ifade ediliyor.

HEDEF BÜTÇEDEN ÖNCE GEÇİRMEK

İnfaz kanununda değişiklik teklifinde iki parti arasındaki görüşmelerin 1-2 hafta içinde şekillenmesi, anlaşmaya varılması durumunda diğer partilerin de görüşüne sunulması bekleniyor. AK Parti ve MHP kaynakları anlaşma sağlanırsa aralık ayında başlayacak bütçe mesaisinden önce bu teklifin yasalaşabileceğini söylediler.İLGİLİ HABERLER