Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Kılıçdaroğlu: Sosyal devlet yok, saray devleti var22.10.2019 14:58:01
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında ekonomik kriz ve Trump'ın hakaret içeren mektubu üzerinden Erdoğan'a sert eleştiriler yöneltti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yok" şeklindeki açıklamasına tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, " Her üç gençten birisi işsiz. İşsiz sayısı 8 milyonu aştı. Bunlara kim iş verecek? Sosyal devlet yok saray devleti var.” dedi. 

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle: 

’15 TEMMUZ İÇİN TOPLANAN PARA NEREDE?’

“Şehitlere saygı duymak hepimizin görevidir. Şehitlerimizin hakkın ve hukukunu her zaman savunduk. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından şehit yakınları ve gaziler için başlatılan dayanışma kampanyasında toplanan paralar nerede? Vakfın adresi yok. Şehit yakınları ve gaziler için toplanan paralar nereye gitti. 15 Temmuz için para topladın, nerede bu para, cevap yok?”

‘YARGI BAĞIMSIZLIĞI OLMADAN ADALET GELMEZ’

“Geçen hafta adalet reformu adı altında gelen yasanın birinci bölümü görüşüldü ve kabul edildi. Vicdan sahibi olan herkes adaleti yüreğinin bir köşesinde tutar. Herkesin bir görevi hakkı hukuku vardır. Canlı olan her şeyin doğanın da hakkı hukuku vardır. Yargı bağımsızlığı olmadan bir ülkeye adalet gelmez. Hakimin vicdanı olmadan bir ülkeye adalet gelmez. Hakim talimatı saraydan alırsa o ülkeye adalet gelmez.”

‘SARAY SOSYETESİ MEŞHUR SOSYETEDİR’

“Saray sosyetesi meşhur sosyetedir. Sosyetenin başındaki kişi ‘Her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yok’ diyor. Erdoğan söylüyor. Doğrudur ama saray için doğrudur. Saray içindekilerin bir eli yağda bir eli balda. Kendi çocukların için geçerli ama bu fakir fukara için geçerli değil. İşsizlik ağır bir fatura olarak 82 milyonun önünde duruyor. Et tüketimi düştü. Acaba saray sosyetesi bunu biliyor mu? 3 gençten birisi işsiz. İşsiz sayısı 8 milyonu aştı. Bunlara kim iş verecek? Sosyal devlet yok saray devleti var.”

‘SARAY KARA BİR DELİK’

“Bu dış politika Türkiye’ye hayır getirmez dedik. Efendim ‘Suriye’ye demokrasi getirmek için oraya girdik.’ Süleyman Şah Türbesi’ni kendi topraklarımızdan kaçırmak zorunda kaldık. Ar damarı olan utanır. Kendi toprağından kaçan adam ne zamandan beri kahraman oldu öğrenmiş değilim. 40 milyar dolar Suriyelilere para harcadık diyor. Beyefeni hala 40 milyar dolar harcadık gerekirse 40 milyar dolar daha harcarız diyor. 82 milyon vatandaş ödeyecek. Yetmedi mi 40 milyar dolar? Harca bakalım. Saray kara delik ha bire para yutuyor. Devletin itibarını da sıfırladılar.”

‘ADAYLAR İYİ HAL KAĞIDI ALDI’

“Belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyım atanması demokrasiye aykırıdır. Adaletin birinci kurallarından biri de demokrasidir, milletin iradesine saygı duymaktır. Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları bir süre sonra yerlerine kayyım atandı. O zaman bu seçimleri neden yaptınız? Bu adaylar savcılıktan iyi hal kâğıdı aldı, YSK’da sorun çıkmadı, vatandaş çekti. Suçlularsa senin istihbarat örgütün var o zaman suçüstü yap. Kimse de sana bir şey demez. Demokrasiye aykırıdır, hangi partiden olursa olsun. Bizim çizgimiz adalet ve demokrasidir. Adalet bu kadar bozuk olduğu yerde ekonomi dikiş tutmaz.”

SİGARA TEPKİSİ: SANA NE KARDEŞİM?

“Yuları kaptırdılar. Yuları kaptırırsan atın nereye gideceğine yuları tutan karar verir. ‘Arabada sigara içmeyeceksin’ diyorlar. Sana ne kardeşim? Araba benim. Senin başka derdin yok mu? Milletin mutfağında yangın var. Şimdi tutturdular ‘sigara haramdır.’ Millet sigara içmese senin bütçe açığın daha da artacak. Arabada sigara içme diyor, alışveriş poşetinden para alıyorsun. Şimdi de tutturmuşlar sigara haramdır diyor. Beyefendi haramın ne olduğunu bilmez, kul hakkı yiyen adamdan haram anlaşılmaz.”

ERDOĞAN'A 7 SORU


ABD Başkanı Trump'ın hakaret içeren mektubuna Erdoğan'ın sessiz kalmasını sert sözlerle eleştiren Kılıçdaroğlu, "Mal varlığın üzerinden tehdit ediliyorsun, çıkıp desene benim varlığım açıktır, ben bunu beyan ettim. Ey Trump sen benim çocuklarımın mal varlığını mı araştıracaksın. Araştırmazsan namertsin. Verilmeyecek tek kuruş hesabımız yoktur. Ben hesap vereceksem Türk Milletine hesap veririm. diyemiyorsun. Bizi aşağılayan mektup karşısında hala suskun. Şimdi kendisine soruyorum" diyerek Erdoğan'a 7 soru sıraladı.

İŞTE KILIÇDAROĞLU'NUN ERDOĞAN'A SORDUĞU 7 SORU

1. Hiç bir şekilde diplomatik teamüllere uymayan ve hakaret dolu ifadeler içeren bu mektubu "bu üslup kabul edilemez" diyerek neden iade etmediniz?

2. Okuduğunuzda bu ifadeleri nasıl hazmettiniz? Neden ve hangi korku, endişe ve ruh haliyle bu mektubu kabul ettiniz?

3. Hakaretler içeren mektubu anında iade etmediğiniz gibi, kamuoyundan da gizlediniz. Neden?

4. Bu mektubu Amerikalılar kamuoyuna duyurmasaydı üstünü örtecek, sessiz mi kalacaktınız?

5. Hakaretler içeren mektubun üstünü artık örtemeyeceğinize göre, milletin onurunu nasıl kurtaracak ve bu yakışıksız üsluba Türkiye ve ABD arşivlerine girecek şekilde nasıl cevap vereceksiniz?

6. “Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak” T.C. Cumhurbaşkanlarının anayasal görevidir. 82 milyonun huzurunda ettiğiniz yemini hatırlıyor musunuz?

7. Ettiğiniz yeminde bahsi geçen “namus ve şeref” kavramları sizin için neyi ifade etmektedir?İLGİLİ HABERLER