Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Macron: Türkiye bu şartlarda NATO müttefiklerinden dayanışma beklemesin28.11.2019 17:26:54
Fransa Cumhurbaşkanı, NATO'nun beyin ölümünü ilan etmesinin yarattığı tartışma eşliğinde, NATO Genel Sekreteri'yle görüştü. NATO'yla birlikte Türkiye'yi de eleştiren Macron, "Türkiye hem Suriye operasyonunu oldubittiye getirip hem de NATO müttefiklerinden dayanışma bekleyemez."dedi.

Suriye'de terör örgütlerine destek veren Fransa'dan Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatına karşı öfkeli açıklamalar geldi. 

ABD'nin müttefikleriyle görüşmeden Suriye'den çekilme açıklaması yapması ve Türkiye'nin Suriye'de operasyon düzenlemesini eleştirirken NATO'nun 'beyin ölümünü' ilan etmiş olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan yeni çıkış geldi.

Macron, Ankara'nın beklentilerine, "Türkiye hem Suriye operasyonunu oldubittiye getirip hem de NATO müttefiklerinden dayanışma bekleyemez" yanıtını verdi.

Macron'un yanıtının öncesinde, NATO'nun 70. kuruluş yılının kutlanacağı 3-4 Aralık'taki Londra Zirvesi'ne yönelik Baltık devletleri ve Polonya için hazırlanan Savunma Planı'na Türkiye'nin onay vermediği ortaya çıktı.

Ankara, bu kararı, YPG'nin tehdit olarak tanımlandığı Türkiye Savunma Planı belgesinin yayımlanmasına ABD'nin de aralarında olduğu 8 müttefikin izin vermemesi üzerine aldı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sorunun çözülmesi ve Londra Zirvesi'ni gölgelememesi için yoğun bir diplomatik trafik yürütüyor. 

Bugün Paris'i ziyaret eden Stoltenberg'le ortak basın toplantısı düzenleyen Fransa lideri, "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" yorumunu yaparak Avrupalı müttefiklerinin tepkisini çekmesini, "Yararlı bir uyandırma zili" diye değerlendirdi.

Macron, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'e karşı açtığı ticaret savaşında Huawei'ye uyguladığı yaptırımlara Avrupa'nın uyması için yaptığı baskıyı da geri çevirdi.

Huawei'nin güvenlik tehdidi oluşturup oluşturmadığı sorusu üzerine, Fransa lideri, "Hiçbir zaman belli bir ülkeyi, belli bir telekom operatörünü yaftalamak peşinde olmadım" dedi. 

Öncesinde Ekonomi Bakan Yardımcısı Agnes Pannier-Runacher'den de Fransa'nın ABD'nin izinden girmeyeceği ve Çin teknoloji devini 5G ağından dışlamayacağı açıklaması gelmişti.

Çavuşoğlu'ndan Macron'a yanıt: Boyunu aşan söylemler ve eylemler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a "Barış Pınarı Harekatı'yla gerekli şeyleri söyledik, söylediği sözün bende karşılığı yok. Macron bu yalpalamalarla Avrupa'nın lider olamaz, liderlik doğallıkla olur, boyunu aşan söylemlerle ve eylemlerle olmaz" yanıtı geldi.

 

İLGİLİ HABERLER