Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Bloomberg: Türkiye İdlib için ABD'den Patriot istedi20.2.2020 19:46:25
Türkiye'nin, hava sahasının Rusya kontrolünde olduğu İdlib'de Suriye ordusuna bağlı güçleri vurabilmek için ABD'den iki Patriot bataryası talep ettiği öne sürüldü.

Türkiye’nin İdlib sınırına konuşlandırmak üzere ABD’den iki adet Patriot hava savunma sistemleri bataryası istediği öne sürüldü. Bloomberg haber ajansına Ankara’da konuşan üst düzey bir Türk yetkili, talebin ABD’nin geçtiğimiz hafta Ankara’yı ziyaret eden Suriye özel temsilcisi James Jeffrey’ye iletildiğini söyledi.

‘HATAY’A KONUŞLANDIRILIRSA F-16’LAR VURABİLİR’

Yetkiliye göre Ankara, Patriotları güney sınırına konuşlandırarak, gelecekte Rusya destekli Suriye ordusunun olası saldırılarına karşı koruma sağlamayı hedefliyor. Yetkili, Patriotların Hatay’a konuşlandırılması sayesinde Ankara’nın hava koruması elde edip, F-16 uçaklarını kullanarak İdlib’de Suriye ordusuna bağlı birlikleri vurabileceğini savundu.

İsmi açıklanmayan yetkili bu talebin geçtiğimiz hafta James Jeffrey’ye iletildiğini ancak ABD’nin henüz bir yanıt vermediğini söyledi. ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği ise Bloomberg’ün sorularını yanıtsız bıraktı.

S-400’LERE RAĞMEN KABUL GÖRÜR MÜ?

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri almasına tepki gösteren ABD’nin, Patriot talebine ne yanıt vereceği merak konusu. Bloomberg’e konuşan yetkiliyse, Türkiye’nin zor zamandaki bir NATO mütetfiki olarak böyle bir talepte bulunduğunu, karşılığında bir ödün vermek zorunda olmadığını söyledi.

Amerikan yönetimi Türkiye’ye S-400’lerden vazgeçmesi karşılığında Patriot satmayı önermiş ancak bu konuda anlaşma sağlanmamıştı.İLGİLİ HABERLER