Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Kılıçdaroğlu: Hangi engeli getirirse getirsinler belediye başkanlarımız iyilikte yarışacaktır3.4.2020 10:40:42
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı. Koronavirüs nedeniyle açıklanan ekonomik paket nedeniyle iktidara eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, işçi,esnaf, işsiz, çiftçi için önerilerini açıkladı. CHP’li belediyelerin yardım kampanyalarının engellenmesini de değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Hangi engeli getirirse getirsinler belediye başkanlarımız iyilikte yarışacaktır” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

79 yılda, bütün cumhuriyet hükümetlerinin harcadığı toplam para 713 milyar dolar... Son 17 yılda harcanan para ise 2 trilyon 346 milyar dolar. 79 yılda haraca paranın üç katı para harcandı. Ve şu anda devletin kasası tam takır.

'Bugün yeteri kadar kaynağımız yok. Üzülerek ifade ediyorum yok. Bağış kampanyası yapılmasının nedeni de bu.

Müteahhitlere ödenecek olan garanti para 1 yıl ertelensin. Gerekeni yapmazlarsa para basmak dışında bir çare kalmadı.

 Yardım Kanunu ayrı. Belediye Kanunu ayrı. Belediyelerin hizmetleri var, hizmetlerden biri de bağışlardır. Belediye Kanunu’nda yer alıyor, bağışları alma yükümlülüğü var. Belediye hizmet yapar, bu belediyenin görevidir.

Bizim inancımız, iyilikte yarışınız der. Yarışmaktan neden imtina ediyorsunuz. Bizim belediyelerimiz Cumhurbaşkanlığından önce bağış kampanyası düzenlemeye başladı...

Hangi engeli getirirse getirsinler bizim CHP'li belediye başkanlarımız iyilikte yarışacaktır. Bizim belediyelerimizde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek.

Her belediye başkanı kendi sınırları içerisinde huzurlu insanları görmek ister. Bunu sadece CHP'li belediyeler için söylüyor aslında. AKP'li belediyeler de yapıyor. Birisi gelip yardım yapmak istiyorsa, ararım belediyeyi yardım yapmak istiyorum derim.

 İktidar’ın topladığı bağışın büyük bir kısmı Kamu Kurumları ve Özel Şirketler geldi. Bağış yapanların hepsi gelir vergisi ödemesinde bağışın tamamını vergi matrahından düşürecek. Bu, bağış değil sağ cepten sol cebe giren para demek.

 COVİD-19 ‘un üstesinden gelebilmek için insan odaklı bir strateji yürütmek gerekirken, iktidar rant odaklı bir strateji yürütüyor

 Başlangıçta vatandaşlara 65 yaş ve üstü sokağa çıkmasın dendi. Bu yanlıştı. 65 yaş ve üstü kişiler evden çıkmayacak ama onun çocuğu çıkacak, eve gelince zaten bulaştıracak. Bu akıl dışı uygulamaları anlamak mümkün değil.

Sayın Erdoğan fedakarlık zamanı diyor. Doğru da; fedakarlığı kim yapacak? Kahvesi kapatılan, simit satamayan, pastanesi kapatılan, berberi kapatılan vatandaş mı fedakarlık yapacak?

144 bin 690 işyeri kapandı. İşsizlik sigortası fonu nerede? Berber, kafe, kahvehane, restoran, lokanta, AVM çalışanlarına devlet maaşını ödemeli.

1 milyon 800 bin esnafımız var. Kredi ertelemesi yapan esnaf sayısı 260 bin. Sadece bu. Peki Çiftçi için ne yapıldı. Çiftçinin kanunen devletten alacağı var. Çiftçinin, esnafın borcu en az bir yol ertelensin. Çiftçinin alacağı ödensin.

Devlet el açan değil,el açan yurttaşına yardım eden kurumdur

Evde kal' denilen vatandaşlarımızın maaşları, en azından 3 ay boyunca asgari ücret olarak, işsizlik sigortası fonundan ödenmelidir.

 TOBB,TESK,TÜSİAD, MÜSİAD yöneticilerine ve üyelerine sesleniyorum, bu süreçte faaliyetlerine ara veren hiçbir işletme çalışanlarının iş akdine son vermemelidir.İLGİLİ HABERLER