Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

ABD'de öfke dinmiyor, çatışmalar sürüyor1.6.2020 10:53:42
ABD'de George Floyd'un ırkçı bir polis tarafından öldürülmesiyle başlayan protestolar devam ederken, pazar akşamı göstericiler Beyaz Saray'ın önünde toplandı. Polisin göz yaşartıcı gazla saldırdığı protestocular, Beyaz Saray önünde ateş yaktı.

ABD’de George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesini protesto etmek üzere Beyaz Saray önünde toplanan yüzlerce gösterici ile polis karşı karşıya geldi. Pazar günü akşam saatlerinde yine Beyaz Saray çevresinde bir araya gelen yüzlerce gösterici, ‘Floyd için adalet’ sloganlarıyla polis şiddetini protesto etti.

 

Güvenlik güçlerinin kapattığı Beyaz Saray’ın önündeki Lafayette Parkı’nın etrafında buluşan göstericiler, ‘adalet yoksa huzur yok’, ‘nefes alamıyorum’, ‘siyahların hayatı önemlidir’ gibi sloganlar attı. Akşam saatlerinde polisle göstericiler arasındaki gerginlik tırmanırken, uzun süre barışçıl şekilde devam eden gösteri bir anda alevlendi.

Polisin göstericileri geriye doğru itmeye çalışması, iki grubu karşı karşıya getirirken, polisin göz yaşartıcı gaz atmasına göstericiler taş ve su şişeleriyle karşılık verdi. İlerleyen saatlerde polisle göstericiler arasındaki ufak çaplı çatışmalar devam etti. Çatışmalar devam ederken etrafta bulunan bazı mağazaların yağmalandığı anlar da kameralara yansıdı.

Öte yandan, dünden bu yana devam eden olaylarda, Bahçeşehir Global ağına bağlı ve Beyaz Saray’a komşu olan Bay Atlantic Üniversitesi (BAU) ve Mentora College’ın içinde bulunduğu binanın da göstericilerin saldırısı sonucu hasar gördüğü bildirildi.

‘PROVOKASYON’ UYARISI

Protestolar barışçıl bir şekilde devam ederken, yerdeki kaldırımları sökmeye çalışan beyaz bir Amerikalı, çevredeki göstericiler tarafından etkisiz hale getirilerek polise teslim edildi. Kameralara yansıyan anlarda, yüzü kapalı söz konusu muhtemel provokatör, etraftakilerin fark etmesinin ardından yaka paça kontrol altına alındı. Kişiyi polise teslim eden göstericiler, ‘provokasyon’ uyarısında bulundu.

Akşam saatlerinde devam eden gösterilerin, saat 23.00’te başlayacak sokağa çıkma yasağından sonra azalması bekleniyor. Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, yerel saatle pazar 23.00’ten, pazartesi 06.00’ya kadar kent genelinde sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini duyurmuştu. Ayrıca Bowser, gösterilerde güvenliğin sağlanması için Washington Metropol Polis Departmanına destek için Ulusal Muhafızları da görevlendirdiğini bildirmişti. İLGİLİ HABERLER