Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

ABD'de 3 kişi polis kurşunuyla yaşamını yitirdi2.6.2020 10:09:36
ABD'de George Floyd'un polis tarafından boğularak öldürülmesine karşı başlayan eylemler sürüyor.

Ülkede büyük kentlerde protestolar devam ediyor. Washington, New York ve Philadelphia kentlerinde halk ve polis arasında gece çatışmalar yaşandı. Washington ve Philadelphia'da eylemciler, sokağa çıkma yasağına karşın protestoları sürdürdü.

Polis, eylemcilere biber gazıyla saldırdı. Bu kentlerde polis saldırıları sonrası onlarca kişinin tutuklandığı kaydedildi.

3 kişi polis kurşunuyla yaşamını yitirdi

Iowa eyaletinin Davenport kentinde 2 kişi, Kentucky'in Louisville kentinde de 1 kişi, polisin ateş açması sonucu yaşamını yitirdi. 

Ulusal Muhafızlar görevlendirilmeye devam ediyor

Ülkede Ulusal Muhafızların görevlendirildiği eyalet sayısı dün 15'e çıktı. Akşam saatlerinde protestoların büyümesiyle Tennessee, Washington ve Massachusetts'in de dahil olduğu birçok eyalette de Ulusal Muhafızlar görevlendirildi.

Eylemler sokağa çıkma yasaklarına rağmen devam etti

Ülke genelindeki 40 kentte, protestolar nedeniyle sokağa çıkma yasağı getirildi. Bu kentlerin birçoğunda gece saatlerinde sokağa çıkma yasağının delindiği kaydedildi.

Minneapolis kentinde bir tanker sürücüsü aracını binlerce göstericinin üzerine sürdü. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Göstericilerin tepki gösterdiği sürücünün hafif yaralandığı ve polis tarafından olay yerinden götürüldüğü görüldü. Bogdan Vechirko adlı tanker sürücüsü hastaneye götürüldükten sonra gözaltına alındı.

Vechirko hakkında dava açıldı.İLGİLİ HABERLER