Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Vedat Milor: Asıl hadise sınıf savaşı2.6.2020 17:38:01
"Irkçılık kapitalizmin bir parçası. Alt gelir grubu beyazlar ırkçı olmaya devam edecekler. Bu açıdan baktıkça da asıl hadiseyi, yani sınıf savaşını fark edemeyecekler."


Aynı zamanda bir ekonomi uzmanı olan gastronomi yazarı Vedat Milor ABD’de siyah George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi ile ilgili sosyal medyada bir dizi paylaşım yaptı.

“Kapitalizmi sömürgecilikten ayrı değerlendirebilmek imkansız. Sömürgecilik de doğası gereği ırkçı. Irkçılık kapitalizmin bir parçası. Alt gelir grubu beyazlar ırkçı olmaya devam edecekler. Bu açıdan baktıkça da asıl hadiseyi, yani sınıf savaşını fark edemeyecekler” diyen Milor, eğitim gördüğü ve çalıştığı ABD’de ırkçılığın kurumsallaşmış olmasının düşük gelir grubuna mensup beyazların süregelen sınıf savaşlarına “vakıf hale gelmesini” de zorlaştırdığını belirtti.

Milor, “Meritokratik sistem işlerine gelse de işin içine güç girince tüm yapı bozuluyor ve sekteye uğruyor. O yüzden liberalizm, kapitalizm ve ırkçılık çok güzel eklemleniyor birbirine” dedi.

Milor'un paylaşımlarında dile getirdiği görüşler şöyle: 

"Kapitalizmi sömürgecilikten ayrı değerlendirebilmek imkansız. Sömürgecilik de doğası gereği ırkçı. Irkçılık kapitalizmin bir parçası. Alt gelir grubu beyazlar ırkçı olmaya devam edecekler. Bu açıdan baktıkça da asıl hadiseyi, yani sınıf savaşını farkedemeyecekler.

Biraz daha düşünürsek, belki liberalizm doğası gereği ırkçı değil (en azından açık biçimde). Teoride meritokratik olmaya çalışıyor. Ama kapitalizm nihayetinde tarihsel. Topluma entegre oluyor. Irkları bulduğu yerde de ırkçılığı yaratıyor. Çünkü ondan çıkar sağlıyor.

Bu açıdan bakınca liberal teori ile tarihsel bir pratik olarak kapitalizm arasında bir çelişki var. Michael Burawoy’den bahsettim size. O manufacturing consent ile bunu güzel bir biçimde ortaya koyar. Kapitalizm deyince gücü de düşünmek lazım. O sınıfın erkini koruaması gerek.

ABD’de sosyal devlet anlayışının gelişmeme sebeplerinden biri ırk açısından aşırı polarize bir toplum olması.

 

 İLGİLİ HABERLER