Bizi takip edin
Bizi takip edin
Medya

CHP’li Kılınç'tan iki önemli kanun teklifi: İnternet medyasına basın kartı verilsin, zorunlu yayınlar ücretli olsun30.6.2020 14:26:04
Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, biri Basın İş Kanunu diğeri RTÜK Kanunu’nda değişiklik öneren iki kanun teklifini TBMM’ye sundu. Kanun tekliflerinde gazetecilerin çalışma şartlarını iyileştiren düzenlemeler yapılırken “gazeteci”nin tanımı güncellenerek internet haber sitelerinde çalışan gazeteciler de Basın İş Kanunu kapsamına alındı. RTÜK Kanunu’ndaki değişiklik ile de radyo ve televizyonlarda yayınlanan “zorunlu yayın spotları”nın ücret karşılığı yayınlanması önerildi.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç“Basın İş Yasası” olarak bilinen  ‘Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile  Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’da değişiklik öngören iki ayrı kanun teklifini hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sundu.

Başta,  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)  ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) olmak üzere medya alanındaki meslek örgütlerinin de katkı sunduğu her iki kanun teklifi yazılı, görsel, işitsel ve dijital medya kuruluşlarının ve çalışanlarının talepleri doğrultusunda hazırlandı.

Basın İş Yasası’ndaki “gazeteci” tanımının güncellendiği teklif ile internet haber sitelerinde çalışan gazeteciler de kanun kapsamına alınarak başta basın kartı olmak üzere kanundaki tüm haklardan yararlanmaları için düzenleme yapıldı.

CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, radyo ve televizyonlarda yayınlanan zorunlu yayınlar ile ilgili de kapsamlı bir değişiklik öneren kanun teklifi verdi.   Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ile yedi ayrı bakanlığın ilgili kanun maddelerinde değişiklik içeren teklifte Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM)’nin düzenlediği çalıştaylarda dile getirilen talepler de yer aldı.

Teklifin yasalaşması halinde işitsel ve görsel medya kuruluşları, yazılı medyanın Basın İlan Kurumu’ndan aldığı resmi ilanlara benzer bir kamu desteği alabilecek.

Hazırladığı kanun teklifleri ile ilgili bilgi veren CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Basın İş Yasası’ndaki değişiklik teklifinin gazetecilerin uzun süredir birikmiş sorunlarına çözüm önerileri içerdiğini, RTÜK kanunundaki değişiklik telifinde ise radyo ve televizyonları koruyan düzenmelerin yer aldığıın kaydetti.İLGİLİ HABERLER