Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Ormanlık alanlarda mangal yakmak yasaklandı8.8.2020 13:04:59
İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine 'orman yangınları'na ilişkin genelge gönderdi. Genelgeye göre, orman alanları içerisinde mangal, semaver, ateş yakılmasına müsaade edilmeyecek.

 

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine 'orman yangınları'na ilişkin genelge gönderdi. Orman alanları içerisinde mangal, semaver, ateş yakılmasına müsaade edilmeyecek. Ormanlık alanlara yakın yerlerde düğün veya her türlü organizasyonlarda havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanımı yasaklanacak. Genelgeye göre, şehirlerdeki 'Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu' vali ve kaymakamların başkanlığında toplanacak.

Komisyon, il veya ilçe sınırları içerisindeki özel mülkiyete konu araziler de dahil olmak üzere ormanlık alanların civarında yer alan ve yakınlığı nedeniyle orman yangınlarına neden olabilecek yerler için mangal, semaver, ateş yakılabilecek yerlerin ve yasak olan alanların, Orman Kanunu’nun 76. maddesinin “d” bendi göz önünde bulundurularak en geç 15 Ağustos’a kadar belirleyecek, haritalandırılacak. Komisyonlarca bu yönde karar alınarak kamuoyuna ilan edilecek.

Ormanlık alanlarda yetkili kurumlarca belirlenmiş olan mangal, semaver, ateş yakılabilecek mesire yerleri ile tabiat parkları, valilik ve kaymakamlıklarca vatandaşlara duyurulacak.İLGİLİ HABERLER