Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Xi Jinping'in futbol diplomasisi9.8.2020 12:55:29
Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping uluslararası arenada futbol aracıyla Çin halkı ve diğer ülkelerin halkları arasındaki dostluğu pekiştirmeye çalışıyor.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, öteden beri halkın sağlığını devletin tüm çalışmalarının en üstünde tuttu. Bir futbol fanatiği olan Xi Jinping, yüreğinde hep bir futbol rüyası taşıyor ve uluslararası arenada futbol aracıyla Çin halkı ve diğer ülkelerin halkları arasındaki dostluğu pekiştirmeye çalışıyor.

Xi Jinping'in futbol gündemi

Xi Jinping, 19 Şubat 2012 tarihinde Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı sıfatıyla İrlanda'ya resmi ziyarette bulunduğu sırada İrlanda Gal Sporcular Derneği'ni ziyaret etti. Xi Jinping, deri ayakkabı ve takım elbiseler içinde olmasına aldırmadan Dublin stadyumuna girip başlama vuruşunu yaptı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 23 Ekim 2015'te Manchester Futbol Akademisi'ni (CFA) ziyaret etti. Xi Jinping burada yaptığı konuşmada, İngiltere'nin çağdaş futbolun doğum yeri olduğunu hatırlatarak, İki ülkenin futbol dâhil çeşitli spor dallarında değişim ve işbirliğini pekiştirmelerini, halklarının sağlığını güçlendirmelerini, böylece Çin-İngiltere dostluğuna dinamizm katmayı temenni ettiklerini açıkladı.

Xi Jinping, 5 Temmuz 2017'de ise Berlin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birlikte Çin-Almanya Çocuklar Dostluk Futbol Maçı'nı seyretti. Xi Jinping çocuk futbolcularla yaptığı görüşmede, çocuk futbolcuların Çin-Almanya dostluğunun elçileri olduklarına dikkat çekerek, Almanya ile spor alanında işbirliğine hazır olduklarını kaydetti.

Xi Jinping'in futbol rüyası 

4 Temmuz 2011'de dönemin Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan Xi Jinping, Beijing'de Güney Kore Demokrat Partisi Başkanı Hak-Kyu Sohn ile yaptığı görüşmede futbol rüyasını anlattı. Xi, FIFA Dünya Kupası finallerine yükselme, FIFA Dünya Kupası'na evsahipliği yapma ve FIFA Dünya Kupası'nı kazanma hayalini kurduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 14 Haziran 2017'de Beijing'de yer alan Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda FIFA Başkanı Gianni Infantino ile bir araya geldi. Xi Jinping görüşmede, güçlü spor devleti inşa etmenin Çin halkının "çifte yüzyıl hedeflerinin" önemli bir parçası olduğuna vurgu yaptı. Xi Jinping, Çin hükümetinin futbolun gelişimine güçlü ve sürekli destek verdiğini kaydetti.

Xi Jinping, futbol alanında popülarite ve profesyonellik seviyesi bakımından Çin'in güçlü ülkelerle arasında hâlâ büyük mesafe olduğuna işaret etti. Xi, futbolun özünün rekabetle sınırlı kalmadığını, aynı zamanda futbolun insanların metabolizmasını geliştirmesi, vatanseverliğini kuvvetlendirmesi ve şaşmadan ilerleme ruhunu yaygınlaştırmasında rol oynaması gerektiğini sözlerine ekledi.İLGİLİ HABERLER