Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

İmam hatip ortaokulu mezunlarının yarısı imam hatip lisesini tercih etmedi11.8.2020 12:07:55
LGS’ye giren öğrenciler, en çok fen liselerini tercih ederken ilk tercihine imam hatipleri yazanların oranı yüzde 11,1’de kaldı. İmam hatip ortaokulu mezunlarının yarısı imam hatip lisesini tercih etmedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 milyon 472 bin 88 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen Liseye Geçiş Sınavı’nın (LGS) sonuç raporunu yayımladı. Rapora göre, ilk sırada fen lisesini tercih eden öğrencilerin oranı yüzde 46,7 oldu. İlk tercihini imam hatip lisesinden yana kullanan öğrenciler ise yüzde 11,1'lik dilimde yer aldı.

Anadolu imam hatip liselerine yerleşen öğrencilerin yalnızca yüzde 50,61’inin imam hatip ortaokulu mezunlarından oluştuğu kaydedildi. Sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler ve Anadolu liselerinin kontenjanları tamamen doldu. 

AKADEMİK BAŞARI DÜŞÜK

 BirGün'den Mustafa M. Bildircin'in haberine göre, yabancı dil testinde ise doğru cevap sayısı 0-4 arasında değişen öğrencilerin oranının yüzde 67 olduğu bildirildi. Öğrencilerin yüzde 56’sının sınav puan aralığı 200-299 arasında değişti. Merkezi Sınav Puanı ile yerleşen öğrencilerin cinsiyetlerine bakıldığında kız öğrencilerin tüm alanlarda erkeklerden daha başarı olduğu görüldü.

Rapora göre, öğrencilerin doğru cevap sayısı ortalaması derslere göre şu şekilde, oldu:

- Türkçe: 20 soruda 10 doğru

- İnkılap tarihi ve Atatürkçülük: 10 soruda 5 doğru

- Matematik: 20 soruda 4,89 doğru

- Fen Bilimleri: 20 soruda 10,21 doğruİLGİLİ HABERLER