Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Galata Kulesi'ne hilti ile restorasyon12.8.2020 17:47:26
Galata Kulesi restorasyonunda hilti ile yapılan çalışma tepki çekti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun twitter hesabından yaptığı paylaşımda suç duyurusunda bulunulacağını söyledi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Galata Kulesi'nin müze yapılması kararı alınmış ve açılan ihale ile başlayan restorasyon çalışmalarının 15 Eylül'de tamamlanması planlanmıştı. Restorasyon çalışmalarında kulenin duvarına hilti ile yapılan tahribat sosyal medyada paylaşıldı. Görüntülere ilişkin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB yöneticileri twitter üzerinden tepki verdi. 

Kılıçdaroğlu: Restorasyon kılıfının ardına gizlenen ihanet

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, "Galata Kulesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınıp Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilirken, tarihe ihanet edeceklerini söylemiştik. Restorasyon kılıfının ardına gizlenen bu ihanetten derhal vazgeçin" açıklaması yaptı. 

Murat Ongun: Suç duyurusunda bulunuyoruz

İBB Sözcüsü Murat Ongun kulenin tahribat videosunu paylaştı. Ongun paylaşımında "Galata Kulesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyon görünümlü faaliyetlerden yansıyan bu görüntüler içimizi yaktı. İBB olarak sıralı tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz" açıklamasını yaptı.

  Mahir Polat: Akıl almaz uygulamalar

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahr Polat, "İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden Galata Kulesi içerisinde yapılan akıl almaz uygulamaları acilen yetkili kurumların dikkatine sunuyorum" dedi. 

Yapılan çalışmanın suç niteliğinde olduğunu ifade eden Polat, "Derhal durdurulması ve tespiti için İBB Kültür Varlıkları Dairesi birimleri olay yerine nakledilmiştir" ifadelerini kullandı.

Bir sonraki paylaşımında ise "Sorumluları bu katliama karşı acil müdahaleye tekrar çağırıyorum. Acilen durun!" diyen Polat, "Konuyla ilgili acil müdahale talebi ile telefon ile başvurduğumuz Bölge Koruma Kurulu yazılı bilgi gelirse ilgileneceklerini söylüyor" dedi. İLGİLİ HABERLER