Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Çin'den aşı açıklaması: Kasım ayında kullanılabilir15.9.2020 12:53:47
Dünyanın en büyük aşı üreticisi olan Çin'de, Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi’nden bir yetkili Covid-19 aşısının 'kasım veya aralıkta yaygın olarak kullanılmaya başlayabileceğini' söyledi. Wu Guizhen, "Çok yakında olacak. Şu anda çok iyi ilerliyoruz" ifadelerini kullandı.

Çin Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi’nden (CDC) bir yetkili, ‘Çin’in geliştirilen korona virüsü aşısının kasım ayında kullanılmaya başlayabileceğini’ duyurdu. CCTV’ye konuşan yetkili, “Çok yakında olacak. Şu anda çok iyi ilerliyoruz” dedi.

 

CDC’den biyogüvenlik direktörü Wu Guizhen Çin’in ürettiği Covid-19 aşısının kasım veya aralık ayında halkın kullanımına açılacağını söyledi. Nisan ayında bir aşı olduğunu söyleyen Wu, son aylarda ‘kendini çok iyi hissettiğini’ dile getirdi. CDC’nin direktörü Gao Fu ise aşının dağıtımında sağlık çalışanlarına ve denizaşırı sıcak noktalardaki vatandaşlara öncelik verileceğini aktardı.

Şu anda insanlar üzerinde çalışmaları devam eden 30 aşıdan dokuzunu üreten Çin’de, bazı deneysel aşılar da kullanılıyor. Devlete ait Sinopharm’ın yan kuruluşu olan China National Biotec Group ve Sinovac Biotech de dahil olmak üzere Çinli şirketler tarafından üretilen deneysel aşılar binlerce vatandaşa verildi. Haziran ayında, yetkililer orduda deneysel aşı kullanılmasını onayladı ve temmuz ayında sağlık çalışanları ile ‘yüksek risk grubunda’ olan kişilere yapıldı. (İLGİLİ HABERLER