Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Demirtaş hakkında yeni iddianame23.9.2020 20:20:50
Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'a yönelik sözleri nedeniyle 3 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Edirne Cezaevi’nde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, isim vermeden Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın nikahın hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmesiyle ilgili sözleri gerekçesiyle iddianame düzenlendi.

Avukat Cahit Kırkazak, Demirtaş’ın sözlerini Twitter hesabından “Bir zamanlar kimi savcılara zırhlı araçlar bile hediye edildi, yine de yargılanmaktan kurtulamadılar. Elinize tutuşturulan hediye poşetleri sizi yargılanmaktan kurtaramayacaktır” diye aktarmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Demirtaş’ın bu sözlerine ilişkin 3 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

HDP’nin eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın tahliyelerini engelleyen Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, geçtiğimiz haftalarda yaptığı lüks tatille gündeme gelmiş, nikahından hemen sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etmişti.

Kocaman, Erdoğan’ın Pınarhisar Cezaevi’nde kaldığı dönemde cezaevi savcısı olduğu ve cezaevinde düzenlenen mangal partisine katılmıştı.

Kocaman, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş lehine karar verdiği akşam Erdoğan’la Beştepe’de bir görüşme gerçekleştirmiş, Demirtaş ve Yüksekdağ hakkında tutuklama kararı verilen soruşturmayı da başlatan isim olmuştu. Demirtaş, Kocaman’a “Buyursun gelsin, mangal partisi yapalım” sözleriyle tepki göstermişti. İLGİLİ HABERLER