Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

CHP'li Gürer: Günde 4 milyon civarında ekmek israf ediliyor27.9.2020 13:44:56
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin soru önergesine verdiği yanıttan yola çıkarak, “Halen günde 4 milyon civarında ekmek israf ediliyor ki bu çok büyük bir rakamdır” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin soru önergesine verdiği yanıttan yola çıkarak, “Halen günde 4 milyon civarında  ekmek israf ediliyor ki bu çok büyük bir rakamdır” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis’e verdiği soru önergesiyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası”nda gelinen durumu sordu. Bakan Pakdemirli, 2013 yılında başlatılan kampanya ile 2012’ye oranla israfın yüzde 18 oranında önlendiğini ve kapsamında günde 1 milyon 50 bin adet yılda ise 384 milyon ekmeği çöpe atılmaktan kurtardıklarını açıkladı. Pakdemirli, “2018 yılına kadar çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve özel sektör kuruluşlarıyla iş birliği içerisinde çok sayıda faaliyet düzenlenmiştir” dedi.

Bakan Pakdemirli’nin yanıtındaki verilerden yola çıkan CHP’li Gürer, ise günde 4 milyon ekmeğin israf olmaya devam ettiğini duyurdu:

 “Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin verdiği bilgiye göre ekmek israfını önleme kampanyası kapsamında yüzde 18 oranında azalma olmuş, bunun rakamsal karşılığı da günde 1 milyondan fazla ekmek israf edilmekten kurtarılmış. Yüzde 18’i 1 milyondan fazla olan ekmek israfının tamamı kaba hesapla 5 milyonu buluyor. Buna göre halen 4 milyon civarında  ekmek israf ediliyor ki bu çok büyük bir rakamdır.”

‘İSRAF İTHALİ GETİRİYOR’

CHP’li Gürer kampanyanın 2018’den sonra neden durdurulduğunun açıklanması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Buradan 2018 yılından sonra ekmek israfını önleme kampanyasıyla ilgili etkinlikler düzenlenmediği de anlaşılıyor. Bizim israf ettiğimiz ekmek miktarı bazı Avrupa ülkelerinin tükettiği ekmek miktarından bile fazla.  1 ton buğdaydan 680 kg un elde ediliyor.1 ton undan 200 gramlık 6 bin 500 ekmek üretiliyor (tuz, su, maya ilavesiyle). Günlük 4 milyondan yıllık 1.5 milyara yakın ekmek ne yazık ki çöpe gidiyor.”

“1.5 milyar ekmek üretmek için 250 bin ton un gerekli,250 bin ton un üretmek için de 367 bin ton buğday, Türkiye’nin yıllık buğday üretimi 20 milyon ton civarında. 10 milyon tona yakında ithalatımız var. Son olarak 15 Eylül’de 500 bin ton buğday ithal edildi. TMO yerli üreticiden tonu 1650 TL’ye aldığı buğdayı 1800 TL fiyatla ithal etmek zorunda kaldı. Başta ekmek olmak üzere un ile elde edilen ürünlerde israfı en aza indirmeliyiz. Bu konuda yeni çalışmalar yapılmalı ve ekmek israfının önlenmesi noktasında farkındalık oluşturulmalıdır. Bir yanda çöplükten ekmek arayıp yaşamak zorunda kalanların olduğu ülkemizde günlük 4 milyon ekmek israfı kabul edilebilir bir durum değildir.”İLGİLİ HABERLER