Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yerel Yönetimler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni taksi modelini tanıttı20.10.2020 19:21:12
UKOME’nin onaylanması durumunda uygulamaya konulacak yeni sistemde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ihaleyle bir iştirakini yetkilendirecek. Plaka kiralama yöntemiyle çalışacak 6 bin taksiyle yeni bir model oluşturulacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı,  UKOME’de görüşülen 6 bin yeni taksi teklifiyle yeni taksi yönetim sisteminin detaylarını, kamuoyuna tanıttı. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, “Bu 6 bin taksi kamunun elinde olacak ve bu diğer taksilerin kalitesini de yükseltecek” dedi.

İBB iştiraki İstanbul Ulaşım AŞ'den Elçin Lale Toktay’ın yaptığı sunumda, taksilerin mevcut sorunları aktarılarak, dünya şehirlerindeki kaliteli taksi yönetim sistemlerinden örnekler sunuldu ve İBB’nin yeni taksi yönetim modeli anlatıldı.

PLAKA KİRALANACAK

UKOME’nin onaylanması durumunda uygulamaya konulacak yeni sistemde, sistemin sahibi olan İBB, ihaleyle bir iştirakini yetkilendirecek. Plaka kiralama yöntemiyle çalışacak 6 bin yeni taksi ile hizmet kalitesinin artırılacağı bir model oluşturulacak.

İSTANBULKART'LA TAKSİ ÜCRETİ ÖDENEBİLECEK

Ücret ödemesinde; İstanbulkart, kredi kartı, online ödeme ve QR seçenekleri olacak. Ulaşım akademisi ile taksi şoförlüğü standartlarını belirlenecek ve kapsamlı bir sınav süreci yapılacak.

Kurumsallık avantajıyla araç kalitesinin yanısıra şoför haklarının iyileştirilmesi hedefleniyor.

DEMİR: 6 BİN TAKSİ KAMUNUN ELİNDE OLACAK, KALİTE YÜKSELECEK

İBB Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir ise yeni sisteme ilişkin şu açıklamayı yaptı: 
"Korsan taksi konusunda ilgili bütün deneklere ve Emniyete yazı yazdık. Bu sorunu hep birlikte çözeceğiz. Bu 6 bin taksi kesinlikle kamunun elinde olacak ve bu diğer taksilerin kalitesini de yükseltecek. Dünyadaki örneklerde bu böyle olmuş. Bizde de eninde sonunda olacak. İTaksi mobil uygulamamız da hazır, deneme sürecinin adından çok yakında hizmete sunacağız.

 

Bugüne kadar bütün toplu taşıma sistemleri birbiriyle yarıştırılmış ve üzerinden rant elde edilmiş. Oysa bütün toplu ulaşım araçları birbirini besleyen bir sistemin parçasıdır. Ulaşıma bütüncül bakarak birikmiş çok sayıda sorunu tek tek çözeceğiz. Toplantımızı boykot edenler, keşke buraya gelip ne istediklerini açıkça söyleselerdi.

TAKSİCİLER: ÇALIŞMA SAATLERİ UZUN

Toplantıda söz alan taksici odası temsilcileri ve taksici esnafı ise, maliyetlerin yüksekliği, uzun çalışma saatleri ve korsan taksi gibi sıkıntılara değinerek, sorunlarını çözecek yeni bir sisteme destek vereceklerini dile getirdi.

ALT KOMİSYONA GÖNDERİLMİŞTİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 24 Eylül’deki UKOME toplantısında, İstanbul Teknik Üniversitesi Ulaştırma ve Ulaşım Araçları Uygulama-Araştırma Merkezinin “İstanbul Taksi Sisteminin İncelenmesi ve Gelecek İçin Stratejik Yaklaşımlar Hakkında Teknik Raporu” doğrultusunda hazırladığı teklifi sunmuştu.

Mevcut 17 bin 395 taksiye ilk etapta 6 bin yeni taksi ilave edilerek toplam taksi sayısının 23 bin 395’e çıkarılmasını hedefleyen “Taksi Taşımacılığının Düzenlenmesi” konulu teklif, UKOME’de görüşülerek, alt komisyon tarafından değerlendirildikten sonra tekrar gündeme getirilmesine karar verilmişti.İLGİLİ HABERLER