Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Kore Savaşı'nda Çin ve ABD hiçbir zaman resmen savaş ilan etmedi22.10.2020 18:26:30
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Saldırganlığına Direniş ve Kore'ye Yardım Savaşı'na katılan Çin Halk Gönüllü Ordusu askerlerinden hâlâ hayatta olanlara savaşın 70. yıl dönümü nedeniyle hatıra madalyası verildi.


Madalyaların, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi, Çin Devlet Konseyi ve Merkez Askeri Komisyonu adına takdim edildiği açıklandı.

Üzerinden neredeyse 70 yıl geçmesine rağmen, bu çatışma, gelecekteki askeri çatışmalardan kaçınmak için tarihsel hafızanın sıklıkla atıf yapılan trajik noktalarından biri olmaya devam ediyor.

Çin Halk Gönüllü Ordusu, 1950-1953 yılları arasındaki ABD Saldırganlığına Direniş ve Kore'ye Yardım Savaşı'na katılmak üzere Yalu Nehri'ni geçerek Kore Yarımadası'na girdi. Kayıtlara göre, Çin Halk Gönüllü Ordusu'na bağlı kara birlikleri, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) talebi üzerine 19 Ekim 1950'de Kore Yarımadası'na adım atmış, ABD liderliğindeki BM güçleri ile ilk çatışmalar da 25 Ekim'de gerçekleşmişti.

Savaş alanına toplam 2,9 milyon Çin Halk Gönüllü Ordusu askeri girdi ve bunlardan 197 bin 653'ü 1950-1953 yılları arasındaki savaşta hayatını kaybetti.

Çin Uluslararası Radyosu (CRI) , 2020 yılının Kore Savaşı'nın 70. yıl dönümü olması sevilesiyle  çatışma hakkındaki beş gerçeği derledi:

1. ÇİN VE ABD HİÇBİR ZAMAN RESMEN SAVAŞ İLAN ETMEDİ

Çin ve ABD hiçbir zaman birbirine resmen savaş ilan etmedi. Çin "gönüllü" birlikler gönderdi ve ABD, BM güçlerini yönlendirerek, çatışmalara liderlik etti.

27 Haziran 1950'de, Kore Yarımadası'ndaki savaşın başlamasından iki gün sonra, ABD Başkanı Harry Truman, donanma ve hava kuvvetlerine müdahale ve ABD Donanması'nın 7. Filosunun Taiwan Boğazı'na girmesi emrini verdi. Üç gün sonra Kore Yarımadası'nda kara kuvvetlerinin kullanılmasını onayladı.

ABD Anayasası, ülkenin ne zaman ve nerede savaşa gideceğine Kongre'nin karar vermesi gerektiğini belirtiyor. Ancak Truman'ın emri kongre onayı olmaksızın yapıldı ve hiçbir zaman resmi olarak savaş ilan edilmedi.

Truman daha sonra, Birleşmiş Milletler (BM) kararının kendisine yetki verdiğini savundu, ancak BM harekete geçmeden ve BM ile bir anlaşmaya varılmadan önce yarımadaya silahlı kuvvetlerin girmesi emrini verdi.

Çin, KDHC'nin yardım talebini takiben ve Çin'in ulusal egemenliğini, güvenliğini ve çıkarlarını korumak adına "gönüllüler" bayrağı altında kuvvetler gönderdi. Başkan Mao Zedong, 8 Ekim 1950'de, "Kore halkının ABD emperyalizminin ve onun köpeklerinin saldırılarına karşı kurtuluş savaşına yardımcı olmak ve böylece Kore, Çin ve diğer ülkelerin çıkarlarını korumak için Doğu'da, Kuzeydoğu Sınır Savunma Ordusu'nun Çin Halk Gönüllü Ordusu'na dönüştürülmesini emrediyorum. " diye bir emir yayınladı.

19 Ekim 1950'de KDHC'nin talep ettiği gibi Çin Halk Gönüllü Ordusu güçleri KDHC'nin savaşına yardım etmek için Yalu Nehri'ni geçti.

Çin Halk Gönüllü Ordusu, Syngman Rhee'nin bir taburuna karşı 25 Ekim'de ilk savaşını başlattı. 1951'de, ÇKP Merkez Komitesi savaşı o tarihte her yıl anma kararı aldı.

2. ÇİN VE ABD ARASINDAKİ YANLIŞ YORUMLAMA

İkinci olarak, Çin hükümeti, ABD kuvvetlerinin 38. paraleli geçmesi durumunda Çin'in sessiz kalmayacağı konusunda defalarca uyarıda bulundu, ancak ABD bu uyarıyı yanlış yorumlayarak, yalnızca diplomatik bir tabir olarak gördü ve uyarıyı dikkate almadı.

3. SOVYETLER BİRLİĞİ HAVA DESTEĞİ GÖNDERDİ

Üçüncü olarak, Rusya'daki gizliliği kaldırılmış belgeler, Sovyetler Birliği'nin hava desteği göndererek, Kore Savaşı'na dâhil olduğunu gösteriyor.

Diplomatik ve lojistik desteğe ek olarak, Sovyetler Birliği Kasım 1950 başlarından itibaren savaşa kendi hava kuvvetlerini gönderdi. ABD ile doğrudan askeri çatışmaların ortaya çıkmasını önlemek adına Sovyet pilotları Çin Halk Gönüllü Ordusu üniformaları giyerek ve uçaklara Çin Halk Gönüllü Ordusu veya KDHC'ye ait işaretler yerleştirerek çatışmalara katıldılar.

Sovyet 64. Avcı Havacılık Kolordusu kayıtları, Kasım 1950'den Temmuz 1953'e kadar Sovyetlerin 1.309 ABD uçağını düşürdüğünü gösteriyor.

Sovyetler Birliği, Çin Halk Gönüllü Ordusu'na büyük miktarda silah, teçhizat ve mühimmat tedarik etti. Çin'in Sovyetler Birliği'ne olan askeri borcu savaş sırasında 3 milyar yuan'a ulaştı.

4. JAPONYA SAVAŞTAN EN ÇOK FAYDALANAN ÜLKELERDEN BİRİ OLDU

Dördüncü olarak, Savaş alanına asker göndermeyen Japonya, Kore Savaşı sırasında en çok ekonomik fayda sağlayan ülkelerden biri oldu.

ABD birliklerinin Japonya'da konuşlanması nedeniyle, askeri teçhizat genellikle Japon şirketlerinden satın alındı. Bu şirketlere, çatışmanın olduğu üç yıl boyunca 3,5 milyar dolardan fazla ödeme yapıldı.

Japonya'nın üretim hacmi yaklaşık yüzde 70 oranında arttı ve askeri tedarik 1953'te Japonya'nın Gayri Safi Mili Hasılası'nın (GSMH) yüzde 7'sine ulaşarak zirveye ulaştı.

Üç yıl süren savaş ateşkesle sona erdiğinde, Japonya'nın gayri safi yurtiçi hasılası 2. Dünya Savaşı öncesi seviyelerine geri dönmüştü.

5. HİÇ BİTMEYEN SAVAŞ

Beşinci olarak, Kore Ateşkes Anlaşması 27 Temmuz 1953'te imzalandı, ancak bir barış antlaşması henüz imzalanmadı. Bu nedenle, çatışmalar 1953'te sona ermesine rağmen, savaş halen resmen sona ermedi.İLGİLİ HABERLER