Bizi takip edin
Bizi takip edin
Dünya

Xi'nin ilgilendiği "küçük meseleler"28.10.2020 19:25:12
Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, gıda israfını önleme, çöpleri sınıflandırma, çocuklarda miyopluk sorunuyla ilgilenme ve yaşlıların bakımı gibi halkın yaşamıyla alakalı 'küçük meselelerle' doğrudan ilgileniyor.

26-29 Ekim günlerinde Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Merkez Komitesi 5. Genel Toplantıları başkent Beijing'de yapılıyor. Toplantılarda önümüzdeki 5, hatta 15 yıl içinde Çin'in ekonomik ve sosyal kalkınmasına dair yol haritası çizilecek.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 13. Beş Yıllık Plan'ın uygulandığı dönemde (2016-2020) gıda israfını önleme, çöpleri sınıflandırma, kışın temiz ısınma olanakları sağlama, çocuklarda miyopluk sorunuyla ilgilenme ve yaşlıların bakımı gibi halkın yaşamıyla alakalı küçük meselelerle doğrudan ilgileniyor. Geçtiğimiz beş yılda, bu küçük meselelerde büyük değişiklikler yaşandı.

Gıda israfının önlenmesi planı ülke genelinde uygulanıyor

Cumhurbaşkanı Xi, gıda israfını sonlandırma yönünde bazı talimatlar verdi. 13. Beş Yıllık Plan boyunca Çin'de tahıl üretimi sürekli artarken Xi Jinping, "Ülkemiz ne kadar gelişirse gelişsin, halkın yaşamı ne kadar iyileşirse iyileşirsin, tasarruf ilkesini kararlılıkla izleyeceğiz" dedi. Bu yıl ortaya çıkan Covid-19 pandemisi gıda güvenliği konusunu tekrar gündeme getirdi. Hâlihazırda, Çin'de gıda israfını önlemeye yönelik uzun vadeli mekanizma kuruldu, netice olarak yemek atıkları hayli azaldı.

Çöp sınıflandırma çalışmaları devam ediyor

Çöp sınıflandırma çalışmalarına da büyük önem veren Cumhurbaşkanı Xi, "Çöp sınıflandırma yeni eğilimimiz ve medeniyetin önemli bir sembolüdür. Çöp sınırlandırma daha fazla yeri kapsamalıdır." ifadelerini kullandı.

Son 5 yılda Çin'de çöp sınıflandırma çalışmaları hızla devam ederken, sistem 46 ana kentin yüzde 70'lik kısmını kapsar hale getirildi. Yıl sonuna dek 46 ana kentte çöp sınıflandırma sisteminin tamamlanması ve Çin'in tüm ilçelerindeki kamu kuruluşları arasında da günlük çöp sınıflandırma uygulamasının yaygınlaştırılması bekleniyor.

Kışın temiz ısınma Çin'in kuzeyinde hayata geçirildi

Xi Jinping, 2016 yılında ısınmanın kışın Çin'in kuzey bölgeleri için son derece önemli bir mesele olduğunu, halkın sıcak bir kış geçirmesi sağlanırken hava kirliliğinin de önlenmesi gerektiğini belirtti. Xi, kuzey bölgelerinde kışın ısınmanın temiz enerji ile sağlanmasının önemine vurgu yaptı. Son beş yılda, Çin'in kuzey bölgesindeki köylerde temiz ısınma oranı yüzde 9'dan 28'e yükseldi. Bazı yerlerde bu oran yüzde 71'e kadar çıktı.

Çocukların gözlerini iyi korumalıyız

Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan bir raporda, Çin'de miyop sayısının 600 milyonu geçtiği ve gençlerde miyopluğun yaygınlığı bakımından Çin'in dünya birincisi olduğu açıklandı. 2018 yılında Çin Cumhurbaşkanı Xi, çocukların miyopluk sorununun çözümüne dair önemli bir talimat verdi. Xi'nin talimatı doğrultusunda Çin Eğitim Bakanlığı Çocuk ve Gençlerde Miyopun Kontrolü ve Önlenmesi Planı'nı ortaya koydu. Plan kapsamında 2023 yılına kadar ülke genelindeki çocuk ve gençler arasında miyopluk probleminin görülme oranının 2018 yılına göre her yıl 0,5 puan düşürülmesi hedefleniyor.

Yaşlılara bakım hizmetlerinin kalitesi yükseldi

Şu anda Çin'de 60 yaş ve üstü 250 milyon nüfus bulunuyor. Nüfusun hızlı yaşlanması sorununu da dikkate alan Cumhurbaşkanı Xi, birçok kere huzur evlerine ve yaşlılara hizmet merkezlerine giderek oradaki yaşlılarla temaslarda bulundu. 2016-2020 yılları arasında yaşlı bakım sisteminin iyileştirilmesine dönük bir dizi tedbirin hayata geçirilmesi sayesinde geçen yılın sonu itibarıyla Çin'de 204 bin yaşlı bakımevi ve tesisi kuruldu.

CRI

 İLGİLİ HABERLER