Bizi takip edin
Bizi takip edin
Adalet Yürüyüşü

Adalet Yürüyüşü'nün 23. günü7.7.2017 09:13:19
Tarihi Adalet Yürüyüşü'nde bugün yirmi üçüncü gün. Dün geceyi Kocaeli Gebze'de geçiren kortej İstanbul'a doğru yürüyüşünü sürdürüyor. Şimdiye kadar yaklaşık 425 kilometre kat eden ve 590 bin adım atan Kılıçdaroğlu bugün Gandi'nin 600 bin adım rekorunu da kırmış olacak


15 Haziran Perşembe günü Ankara Güvenpark’tan yola çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğündeki adalet korteji, yirmi üçüncü gününde de İstanbul’a doğru yürüyüşüne devam ediyor. Kortej dün geceyi Gebze’de topçu kışlasındaki kamp alanında geçirdi. Tarihi yürüyüşün yirmi üçüncü gün etabı Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının ardından saat 09:00 sıralarında başladı.

YÜRÜYÜŞTEN NOTLAR

12:24 - Tertip otobüsünden yapılan anonsta, 2 saatlik molada bol bol sıvı alınması ve gerekli olması durumunda sağlık ekiplerine başvurulması öğütlenirken, "Bu tarihi günde Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanında olduğunuz için hepinizle gurur duyuyoruz ve saygıyla selamlıyoruz" dendi.

12:20 - Katılımcılar mola alanına üstleri aranarak alınıyor. Günün son etabı saat 14.15'te başlayacak.

12:13 - İstanbul girişindeki mola alanına ulaştı. 

11:59 - İstanbul il sınırına giren kortej, burada "Mehter Marşı" ve 16 Türk devleti bayrağıyla karşıland

10:15  5 kilometrelik yürüyüşün ardından ilk mola alanına ulaşıldı.

10:10 - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yol kenarında Rabia işareti yapan gruplara yönelik olarak, "Sevgili genel başkanımız hangi görüşten olursanız olun, sizleri kucaklıyoruz" anonsları yapıyor.

Yürüyüşün ilk gününden bu yana kortej düzeninden sorumlu olan Ağbaba, çocuklarıyla birlikte yol kenarında bekleyen ailelere de "Kemal Kılıçdaroğlu günaydınlar diliyor. Gözlerinizden öpüyor" diye sesleniyor.

10:01 - 8 Ocak 1996'da polislerin işkence ederek öldürdüğü Evrensel muhabiri Metin Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe, yürüyüşe destek vererek Kılıçdaroğlu'yla birlikte yürüdü.

10:00 - Birgün gazetesi yöneticileri de korteje katıldı. 

09:25 - DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel-İş üyesi onlarca işçi de yürüyüşe destek vermek için yol kenarında bekliyor.

09:20 - Yol üzerinde güvenlik önlemleri artırıldı.

09:11 - Katılımcılar aranarak yürüyüş güzergâhına alınıyor.

09:00 Kortej Kılıçdaroğlu’nun kısa 23. gün açıklamasının ardından yürüyüşe geçti.

BUGÜN GANDİ’NİN REKORU KIRILIYOR

Şimdiye kadar yaklaşık 425 kilometre kat eden ve 590 bin adım atan Kılıçdaroğlu bugün (07.07.2017) Gandi’nin 600 bin adım rekorunu da kırmış olacak. Kılıçdaroğlu 10 bin adım daha attıktan sonra (yaklaşık 8 buçuk kilometre) Tuz Yürüyüşü rekorunu kırarak tarihe geçecek.

Kılıçdaroğlu'ndan Gandi formülü!

GANDİ 600 BİN ADIM ATMIŞTI

Gandi “Tuz yürüyüşünü”, 1930 yılında,Hindistan’ın İngiltere’den bağımsızlık kazanmasının ardından, İngilizlerden kalan ve Hintliler’e ayrımcılık yapan yasaları protesto etmek için başlatmıştı. Gandi ve 78 yoldaşı o dönemde İngiliz sömürge döneminden kalan ve Hintliler’e tuz üretimini yasaklayan yasayı protesto için yürüyüşe başlamışlardı. Hindistan’ın Gujarat Eyaleti’nin başkenti Ahmedabad yakınlarındaki Sabarmati Aşram’dan başlayan yürüyüşe yolda binlerce kişi katıldı. Hint Okyanusu kıyısındaki Dandi köyüne kadar ki 388 kilometrelik mesafeyi çıplak ayakla 24 günde kat eden, o dönemde 61 yaşında olan Gandhi, 6 Nisan sabahı İngiliz polislerinin şaşkın bakışları arasında denize yürüdü ve çamura karışmış bir topak tuzu avuçlarına alarak tatlı suda yıkayarak ufaladı. Böylece bir Hindu’nun tuz çıkaramayacağına dair Tuz Yasası’nı ihlal etti. Ardından Gandhi’nin çağrısına uyan binlerce köylü deniz kıyılarına akın ederek tuz çıkarmaya başladılar. Gandhi ve 60 bin eylemci hapse atıldı ancak yasa da işlemez hale getirildi.İLGİLİ HABERLER