Bizi takip edin
Bizi takip edin
Adalet Kurultayı

"20 Temmuz demek, OHAL ilanı demektir"26.8.2017 12:46:00
Çanakkale'de başlayan Adalet Kurultayı, toplumun tüm kesimlerini 'adalet' düzleminde bir araya getirirken CHP İstanbul milletvekili İlhan Kesici, Yön Haber'e önemli açıklamalarda bulundu


Adalet Kurultayı, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun sabah yaptığı açıklamayla başladı. Kurultay yoğun bir katılım ve coşkuyla devam ediyor.

Yön Haber'den Erdal Emre'nin sorularını yanıtlayan CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, "15 Temmuz'dan sonra bir de 20 temmuz var. Sayın Genel Başkan hemen her münasebette çok vurguluyor. 20 Temmuz dediğimizde bazen anlaşılmıyor ama 20 Temmuz 2016 demek OHAL ilanı demek. Olağanüstü hal çok olağandışı şartlarda başvurulabilecek bir anayasal kurum. Süresi normal şartlarda 3 aydır, bilemediniz  uzatılarak 6 ay olur. Şu an 1 buçuk seneyi geçti ve daha da devam edeceği belli gibi." dedi.

OHAL'in birinci adım olduğunu belirten Kesici, diğer önemli şeyin Meclis açıkken normalden daha fazla KHK çıkarılması olduğunu belirtti. Meclis açıkken bu kadar çok KHK çıkarılmasının bir anlamı olmadığını söyleyen Kesici, üçüncü ve en vahim olan durumun;" Ohal döneminde çıkarılan KHK'lara Anayasa Mahkesi'nin açık olması lazım. Fakat Anayasa Mahkemesi kurulduğu günden bugüne kadar hiçbir dönemde, 1980 ihtilali dahil hiçbirinde almadığı kararı aldı ve Ohal döneminde çıkarılmış KHK'larla ilgili Anayasaya uygunluğu ile ilgili bana getirmeyin, ben bakmayacağım dedi. Bu çok vahim bir durum." dedi.

RÖPORTAJIN TAMAMINI BURADAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ

İLGİLİ HABERLER